Polacy pokochali zakupy przez internet. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Infas we wrześniu 2012 roku, aż 31% ankietowanych internautów z Polski zakupy online robi przynajmniej raz w tygodniu. Niezależnie od tego czy robimy zakupy w popularnym portalu aukcyjnym, kupujemy artykuły spożywcze w internetowym supermarkecie czy też zamawiamy towary za granicą – powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim prowadzone transakcje będą naprawdę bezpieczne, a nasze konto uszczupli się jedynie o zaakceptowane przez nas kwoty.
Internet niesie dla osób starszych wiele korzyści. Emerytura wpływająca na konto bankowe, zakupy spożywcze bez wychodzenia z domu czy nawiązywanie nowych znajomości to zachęta do „bycia online”. Wystarczy tylko przełamać lody. Jednak według danych GUS tylko 12% Polaków i 8% Polek w wieku 55-74 lat co najmniej raz w tygodniu korzysta z sieci.
Wraz z rozwojem internetu oraz pojawieniem się na rynku wysokiej klasy urządzeń mobilnych, zmieniają się nawyki użytkowników. Jednak wbrew przewidywaniom, wzrost znaczenia internetu nie odbywa się kosztem telewizji. Wprost przeciwnie, mobilny internet pozwala na oglądanie telewizji w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Dlatego właśnie, choć telewizję oglądamy inaczej, to wcale nie rzadziej niż do tej pory.
Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących złośliwego oprogramowania, które służy cyberprzestępcom do atakowania polskich komputerów - wynika z danych zaprezentowanych przez zespół CERT Polska działający w ramach instytutu badawczego NASK. W samym tylko 2011 roku odnotowanych było dziennie średnio 27 tys. incydentów będących wynikiem działania botów, które opanowują komputery i łączą je w sieć wykorzystywaną do działań przestępczych. W ciągu ostatnich miesięcy polscy użytkownicy doświadczyli również ataku wirusa Weelsof, który blokuje dostęp do komputerów a za zdjęcie blokady żąda 500 złotych lub 100 euro.
57 prelegentów, prawie 600 uczestników z ponad 20 krajów. W dniach 20-21 września już po raz szósty Warszawa gości ekspertów z całej Europy, zajmujących się tematyką korzystania z Internetu przez najmłodszych. Okazją do spotkania przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości oraz dostawców usług i treści internetowych jest VI Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Organizatorami konferencji są Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Fundacja Dzieci Niczyje oraz niemieckie konsorcjum klicksafe.
Genetyka może i jest dobrym wskaźnikiem długowieczności, ale wybory dotyczące stylu życia, w tym pozostawanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, stanowią kluczowe elementy osiągnięcia niezwykłego wieku 100 lat.
Aż 34 procent użytkowników komputerów używa prymitywnych haseł, które mogą zostać łatwo złamane – wynika z badania przeprowadzonego dla Kaspersky Lab przez firmę O+K Research w 25 krajach na świecie. Złamane lub skradzione hasło może zapewnić cyberprzestępcy dostęp do wszystkich danych użytkownika – począwszy od prywatnych zdjęć, a skończywszy na szczegółach dotyczących karty kredytowej i konta w banku online.
Komputer to źródło młodości dla seniorów - nowe badania wykazały korzyści dla funkcjonowania mózgu dzięki korzystaniu z peceta przez osoby w dojrzałym i starszym wieku.
Naukowcy twierdzą, że uzależnienie od Internetu nie jest wytworem naszej wyobraźni, stanowi poważne zaburzenie, które znacząco obniża jakość życia.
Wystarczy trochę wolnego czasu, aby nauczyć swoich rodziców, dziadków lub inne osoby obsługi komputera oraz Internetu, niezbędnych do pełnego uczestniczenia we współczesnym życiu - nawet jeśli do tej pory nie maiły do czynienia z siecia. Pomoże w tym Internet Starter - bezpłatne narzędzie stworzone z inicjatywy UPC Polska, które sprawia, że korzystanie z Internetu jest łatwiejsze, niezależnie od wieku.
Z badań hiszpańskiej fundacji BBVA wynika, że telewizja jest głównym źródłem informacji na tematy naukowe. Gazety zajęły drugie miejsce. Okazuje się jednocześnie, że poziom zainteresowania zagadnieniami naukowymi jest wyższy niż deklarowane poczucie bycia poinformowanym co do tych kwestii.
Pojawił się problem z zębem, chcemy się wybrać do dentysty i stajemy przed trudnym wyborem. Wertowanie książki telefonicznej czy wstukanie w wyszukiwarkę internetową nie pomaga nam w podjęciu decyzji? Jak zatem wybrać spośród szerokiej oferty stomatologa idealnego dla siebie? A może skorzystać z promocji np. w systemie zakupów grupowych, które są ostatnio bardzo popularne?
Budowa infrastruktury Internetu szerokopasmowego w Polsce przebiega zbyt wolno. Istnieje realne zagrożenie, że ponad 1 mld euro unijnych dotacji pozyskanych na ten cel nie zostanie w pełni wykorzystane - ostrzega Najwyższa Izba Kontroli. Brakuje koordynacji pomiędzy poszczególnymi projektami i ministerstwami za nie odpowiedzialnymi, na przeszkodzie stoją też skomplikowane procedury przetargowe, a także obawa samych samorządów przed korzystaniem z unijnych funduszy.
Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+. Szkolenia mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych".
Ponad 3,5 tys. bibliotek publicznych w Polsce przez następne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. To efekt porozumienia podpisanego przez ministrów Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Administracji i Cyfryzacji a także przedstawicieli Orange Polska, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.