Jak zapewne zauważyliście, od kilku miesięcy w serwisie Senior.pl można brać udział w konkursach i... wygrywać. Tym razem proponujemy Wam wyjątkowa gratkę, bo do zdobycia jest tablet i dwa smartfony.
Niezliczone ilości stron, portali społecznościowych, forów pełnych tekstów, filmów, grafiki - do wyboru, do koloru: dziś trudno sobie wyobrazić powrót do świata bez Internetu. Sieć obchodzi swoje 25 urodziny.
Dokładnie ćwierć wieku temu wydarzyło się coś, co zapoczątkował zmiany, bez zbędnej przesady określane mianem rewolucyjnych - światło dzienne ujrzał ogólnoświatowy projekt wykorzystania hipertekstu nazwany World Wide Web. Oznacza to, że Internet kończy dzisiaj 25 lat.
Nowe urządzenia, nowe media, nowe sposoby komunikacji. Technologia zmienia się coraz szybciej. Podczas gdy młodzi nie mają problemu z okiełznaniem nowinek, to starszym ludziom coraz trudniej nadążyć za tymi innowacjami - taki jest stereotyp. Tymczasem codziennie wielu seniorów odkrywa, jakie możliwości daje obecnie komputer i Internet.
Karnawał w tym roku kończy się późno. Innymi słowy był długi i nie brakowało okazji do zabawy. Jednym z ciekawszych jego momentów był Bal Seniorów we Wrocławiu. Ale w całej Polsce osoby 50 plus mogły znaleźć coś dla siebie. I to nawet nie wychodząc z domu.
Na 24 marca zaplanowano start ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”, której celem jest pokazanie, w jaki sposób nowe technologie mogą być pomocne w znalezieniu pracy lub planowaniu przyszłości zawodowej. Akcja adresowana jest do osób, które wezmą udział w spotkaniach zorganizowanych przez biblioteki, szkoły, domy kultury czy pracownie komputerowe biorące udział w kampanii.
Kim jest typowy internauta-singiel? To mężczyzna, dobrze wykształcony mieszkaniec wsi lub większych miast powyżej 200 tys. mieszkańców. I właśnie przez sieć szka także swojej "drugiej połówki" - wynika z danych zebranych przez firmę Gemius. Prawie jeden na trzech samotnych internautów ma więcej niż 50 lat.
Jeszcze 10 lat temu, gdy w kontekście internetu i nowych technologii pojawiało się słowo "senior" najczęściej łączono je z niekompetencją cyfrową i problemami w obsłudze komputera. Jak wskazują badania portalu kodyrabatowe.pl dotyczące tego jak seniorzy robią zakupy, przez ostatnie lata sporo się w tej materii zmieniło, a porównując dane dotyczące różnych grup wiekowych, coraz trudniej trafić na różnicę pomiędzy zachowaniem osób starszych, a tych z młodszych pokoleń.
Niektóre domowe routery są podatne na ataki umożliwiające zdalną zmianę ich konfiguracji, a w konsekwencji przekierowanie ruchu na serwery będące pod kontrolą przestępców. Można w ten sposób na przykład otworzyć komuś drogę do naszego konta bankowego.
Polskich seniorów mocno dotyka problem cyfrowego wykluczenia. Aż 78 procent osób powyżej 50. roku życia nie korzysta z Internetu - wynika z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i Amarach Research na zlecenie UPC Polska.
Często powierzchowny i szybki świat cyfrowych mediów społecznościowych potrzebuje zastrzyku spokoju, refleksji i czułości, jeśli to ma być „sieć dla ludzi", powiedział papież Franciszek z okazji 48. Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Wnuk od dłuższego czasu namawia mnie na założenie konta internetowego. Mówi mi, że będę mógł płacić rachunki i robić zakupy w domu, ale nie wiem czy dam sobie radę z korzystaniem z Internetu i czy to jest na pewno bezpieczne. Czy korzystanie z takich kont nie jest bardziej ryzykowne niż tradycyjna bankowość?
Z każdym rokiem rośnie odsetek seniorów korzystających z dobrodziejstw Internetu. Nic dziwnego, że osoby powyżej 55. roku życia coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w sieci. Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby bliżej przyjrzeć się zwyczajom zakupowym osób dojrzałych.
W ostatnim pełnym tygodniu przed świętami Polacy wysłali o prawie 70 proc. więcej paczek niż w zwykłym okresie – taki jest odczyt Barometru Świątecznego Poczty Polskiej na chwilę przed Gwiazdką. Oznacza to, że w tym roku kupiliśmy więcej prezentów niż rok temu.
Internet na dobre zagościł w naszej świadomości jako miejsce, gdzie robimy zakupy. W sieci znajdziemy praktycznie wszystko - od pomysłów na prezenty gwiazdkowe po pierwszej potrzeby artykuły spożywcze. Jak pokazują dane Fly.pl, coraz chętniej szukamy tam także wycieczek.