Ponad 200 tysięcy osób z pokolenia 50+ wprowadzonych w cyfrowy świat - to efekt pracy Latarników Polski Cyfrowej - wolontariuszy programu Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanego w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Rozpoczął się nabór kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej - wolontariuszy, którzy w lokalnych środowiskach prowadzić będą – w ramach projektu PCRS i zgodnie z jego założeniami - zajęcia wprowadzające pokolenie osób w wieku 50+ w świat Internetu, usług cyfrowych i komputera.
Prawie 175 tysięcy seniorów przeszkolonych z obsługi komputera i Internetu, niemal 3000 wolontariuszy w prawie wszystkich gminach w Polsce, tysiące szkoleń i warsztatów - to tylko niektóre z efektów działającego od 2012 roku programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS). W odkrywaniu Internetu wspierają seniorów specjalnie przeszkoleni wolontariusze, Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy w swoich społecznościach prowadzą dla nich bezpłatne zajęcia.
14 maja, podczas corocznego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, które odbędzie się w Genewie, projekt zostanie uhonorowany pierwszą nagrodą WSIS Project Prize 2012 w kategorii „capacity building" (budowanie potencjału cyfrowego). Polska inicjatywa pokonała projekty pochodzące między innymi ze Stanów Zjednoczonych i kilkunastu krajów europejskich.
W Polsce jest 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku. Z Internetu korzysta tylko 3 miliony osób w tym wieku. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie" rozpoczęło ogólnopolską kampanię informacyjną „Polska Cyfrowa Równych Szans". Jej celem jest edukacja internetowa osób z pokolenia 50+.