Lęk przed pominięciem (FoMO, Fear of missing out) jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla zdrowia psychicznego pracowników i, wraz z przeciążeniem informacyjnym, może nasilać wypalenie zawodowe, ostrzegają psychologowie z Uniwersytetu w Nottingham.
Trudno jest wyobrazić sobie już codzienne funkcjonowanie bez internetu, ponieważ stał się on częścią naszego życia. Korzystamy z niego, aby komunikować się z innymi, zdobywać potrzebne informacje, ale i w celach rozrywkowych. Osoby dorosłe zdają sobie sprawę z tego, jakie potencjalne zagrożenia czyhają na nie w sieci. Jednak kiedy dzieci zaczynają korzystać z internetu bez nadzoru osób dorosłych, mogą spotkać się nie tylko z naruszeniami prywatności, ale również manipulacją, hejtem, a nawet przemocą. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Jak seniorzy mają się podczas pandemii Covid-19 i przedłużającej sie izolacji społecznej? Część zmaga się ze znacznie wyższym stresem, najstarsi jednak są bardzo wytrzymali, wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of Georgia.
Cyberochrona najprościej ujmując, jest to ochrona w sieci internet. Czy warto się nią przejmować? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ochrony w sieci? W jaki sposób użytkownik może chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z zewnątrz? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.
Przynajmniej raz w tygodniu z fake newsami styka się blisko 75 proc. Polaków. Coraz większa jest aktywność hejtujących trolli internetowych. Brakuje instrumentów prawnych, by zwalczać te negatywne zjawiska. To tym groźniejsze, że pojawiają się one również w mediach głównego nurtu.
Z badań wynika, że już 56 proc. Polaków dokonuje zakupów przez Internet. Rozwój sprzedaży online, zwiększa również liczbę branż, które decydują się na tę formę dotarcia do klienta, a jedną z nich stanowią producenci akcesoriów optycznych korygujących wady wzroku. Czy jednak wirtualny zakup okularów jest bezpieczny dla naszego wzroku? Czy taką decyzję powinna poprzedzać wizyta w specjalistycznym salonie optycznym?
Siedzenie w czterech ścianach nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu, a większy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz osłabić stres, nie przesiaduj na kanapie przed telewizorem - wyjdź choćby na spacer dokoła bloku.
Przybywa seniorów, którzy decydują się na zakupy w sklepach internetowych. Z analizy przygotowanej przez serwis Ceneo.pl wynika, że zainteresowanie zakupami w sieci wśród osób powyżej 65 roku życia w ciągu roku wzrosło o 12%. Wśród klientów sklepów internetowych zdecydowanie przeważają kobiety.
Czy my się niczego nie uczymy? Zagrożenia są znane i dobrze udokumentowane. Informacje o atakach hakerskich i wyciekach danych ciągle trafiają do nagłówków gazet na całym świecie. Mimo to każdego roku narażamy się na niebezpieczeństwo. Wiemy, że najgorsze hasła to te, które najłatwiej odgadnąć, ale miliony z nas wciąż ich używają.
Młody, wykształcony i z wielkiego ośrodka – taki obraz internetowego klienta dominuje w powszechnej świadomości i znajduje potwierdzenie w badaniach. Jednak coraz silniejszą grupę użytkowników sklepów online stanowią internauci w wieku 50 lat i starsi.
Z internetu korzysta w Polsce dwie trzecie dorosłych. Bezwiednie lub też intencjonalnie zostawiają oni w sieci informacje o sobie. Ogromna większość osób bywających online określa swój sposób korzystania z internetu jako bezpieczny – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Niemal połowa internautów (a jeśli uwzględnić kontakt z nieprawdziwymi informacjami i nadużywanie internetu – nawet dwie trzecie) deklaruje, że miała jakieś negatywne doświadczenia wynikające z obecności w sieci.
Wśród osób dojrzałych wiele jest takich, które nie korzystają z internetu lub robią to sporadycznie. Zdaniem młodszych pokoleń dzieje się tak, ponieważ ich starsi bliscy nie mają potrzeby użytkowania sieci. Uważa tak 40 proc. badanych, jak wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. Tymczasem sieć oferuje wiele możliwości, które poprawiają jakość życia i zmniejszają poczucie wykluczenia społecznego.
Przypadki chorób układu krążenia (CVD) i demencji w populacji osób starszych są często wynikiem trybu życia. Stwarza to możliwości profilaktyki i właśnie na tę potrzebę odpowiada projekt interaktywnej platformy internetowej.
Termin złożenia rocznej deklaracji PIT upływa 30 kwietnia. Do zakończenia rozliczeń został więc jeszcze dzień. Dotychczas przesłano już ponad 10 mln rocznych zeznań podatkowych przez internet. To prawie 1,4 mln więcej niż w tym samym dniu w 2017 r. Zwolennicy tradycjnej drogi składania zeznań podatkowych mogą oczywiście nadal korzystać z listów poleconych.
Zbliża się termin składania corocznych zeznań podatkowych. Warto jednak zrobić to wcześniej, zwłaszcza że dokumenty potrzebne do wypełnienia deklaracji, powinniśmy otrzymać od pracodawców już w lutym. Pamiętajmy, że im szybciej się rozliczymy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości składania swoich zeznań przez Internet (jak podaje Ministerstwo Finansów do końca 2017 roku w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 68 mln dokumentów). Dzięki e-Pitom można zaoszczędzić czas rezygnując z kalkulatora i żmudnych wyliczeń. Jednak czy wszystkie dostępne aplikacje są bezpieczne?