Inteligencja jest częściowo wrodzona, a częściowo jej poziom wynika z warunków środowiskowych. Przykładowo, psychologowie odkryli, że bieda, chroniczny stres, czy krótka edukacja mogą osłabić nasze zdolności intelektualne. Z kolei do czynników mogących poprawić nasze IQ należą: częste wyzwania intelektualne, stabilne warunki życiowe i m. in. odrobina alkoholu...
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Uczeni wiążą stan naszego zdrowia psychicznymego i funkcjonowania mózgu z określonym jedzeniem. Słynny kreskówkowy marynarz Popeye miał rację jedząc szpinak, to jedno z warzyw zawierających luteinę, która powstrzymuje mentalne starzenie się.
Umiejętność zdystansowania się do stresujących sytuacji wzmacnia umysł i sprawia, że staje się bardziej elastyczny. Świetnie nadaje się do tego wyćwiczenie poczucia humoru.
Iloraz inteligencji ma wpływ na prawdopodobieństwo długiego życia, wynika z międzynarodowych badań.
Do niedawna uważano, że o cechach człowieka decyduje wyłącznie DNA. Ostatnie doniesienia ze świata nauki dostarczają coraz nowszych dowodów na to, że istnieje „dziedziczenie ponad genami”, a czynniki zewnętrzne, jak np. sposób odżywiania, mogą wpływać na to, kim jesteśmy i być przekazywane kolejnemu pokoleniu.
Im wyższa inteligencja, tym dłuższe życie, mówią badacze.
Jedzenie mięsa sprawiło, że mózgi naszych przodków zaczęły się powiększać, ale to spożycie węglowodanów, szczególnie w postaci gotowanych produktów skrobiowych, wraz z ewolucją genów, które pozowliły na lepsze trawienie skrobi, uczyniło nas mądrzejszymi.
Ludzie starsi, którzy lepiej przetwarzają informacje wizualne, cechują się wyższym poziomem zdolności rozumowania.
Mózgi kobiet są bardziej energooszczędne niż mężczyzn, mimo że mniejsze.
Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Osoby o kreatywnych umysłach częściej oszukują niż ci, którzy rzadziej wpadają na oryginalne rozwiązania. Oryginalni myśliciele dysponują zwiększoną zdolnością do racjonalizacji swoich działań. To może sprzyjać nieetycznemu działaniu, bowiem kreatywni ludzie wyszukują dla niego rozmaitych uzasadnień.
Dla ludzi starszych naprawdę trudnym zadaniem jest trzymać na wodzy swoje uczucia, gdy oglądają chwytające za serce lub odrażające sceny w filmach, bądź reality show, odkryli psycholodzy. Są za to lepsi niż osoby młodsze w doszukiwaniu się dobrych stron nieprzyjemnych sytuacji i wykazują się większą empatią, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of California w Berkeley.