Naukowcy badali pary dorosłych bliźniąt, aby sprawdzić, jak wzajemne oddziaływanie genetyki i środowiska wpływa na przetwarzanie poznawcze - sposób myślenia ludzi. Jak się okazuje, niektóre zdolności poznawcze wydają się być regulowane bardziej przez czynniki środowiskowe niż przez genetykę.
Tendencja do dłuższego życia inteligentniejszych ludzi wynika głównie z genów.
Inteligencja pozwala na podejmowanie bardziej wyważonych decyzji. Gdy inteligentniejsze osobniki mogą liczyć na przeżycie i mają wyższe wskaźniki reprodukcji niż pozostali przedstawiciele gatunku, ewoluować mogą też ulepszone zdolności poznawcze. Uczeni z Niemieckiego Centrum Badań nad Naczelnymi sprawdzili związek między zdolnościami poznawczymi a wskaźnikami przeżywalności lemurków myszatych.
To raczej inteligencja ludzi, a nie ich osobowość, prowadzi do sukcesu.
Ludzie, którzy uzyskują wysokie wyniki w testach na inteligencję, są również dobrzy w utrzymywaniu rytmu. Jak sądzą eksperci, dokładność pomiaru czasu jest istotna dla procesów mózgowych odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów i rozumowanie.
Kiedy spotykają się dwie nieznajome osoby, to im częściej mężczyzna stara się być zabawny i im częściej kobieta śmieje się z jego żartów, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie miała ochotę na randkę. Jednak jeszcze lepszym wskaźnikiem szans na romantyczny związek jest to, że śmieją się razem.
Umiejętność bycia otwartym na nowe sytuacje pozwala przewidywać poziom inteligencji na wcześniejszym etapie życia, a bycie przykrym dla innych może być predyktorem IQ w późniejszym okresie.
U niektórych ludzi wraz z wiekiem rozwijają się zaburzenia poznawcze. Aby zrekompensować to osłabienie, potrzebna jest pewna rezerwa poznawcza mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Santiago de Compostela sprawdzili, jakie czynniki mogą pomóc w poprawie możliwości poznawczych i odkryli, że jednym z nich jest bogaty zasób słownictwa.
Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Nowe badanie, w ramach którego przeanalizowano dane setek tysięcy mężczyzn, znalazło związek między wzrostem i poziomem ryzyka rozwoju demencji.
Inteligencja jest częściowo wrodzona, a częściowo jej poziom wynika z warunków środowiskowych. Przykładowo, psychologowie odkryli, że bieda, chroniczny stres, czy krótka edukacja mogą osłabić nasze zdolności intelektualne. Z kolei do czynników mogących poprawić nasze IQ należą: częste wyzwania intelektualne, stabilne warunki życiowe i m. in. odrobina alkoholu...
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Uczeni wiążą stan naszego zdrowia psychicznymego i funkcjonowania mózgu z określonym jedzeniem. Słynny kreskówkowy marynarz Popeye miał rację jedząc szpinak, to jedno z warzyw zawierających luteinę, która powstrzymuje mentalne starzenie się.
Umiejętność zdystansowania się do stresujących sytuacji wzmacnia umysł i sprawia, że staje się bardziej elastyczny. Świetnie nadaje się do tego wyćwiczenie poczucia humoru.