Starzejemy się różnorako - zewnętrznie (zmienia się nasz wygląd), psychicznie (poprzez nabywanie życiowych doświadczeń), emocjonalnie (gdy uczymy się nowych reakcji na różne zmiany), a także biologicznie (nasze ciągle ciała się zmieniają). Jednocześnie każdy z nas ma własną definicję starości i okazuje się, że może być ona diametralnie odmienna od tej postulowanej przez innych. A jak starzenie ma się do śmierci? I jakie mamy szanse na długowieczność?
Zachorowalność na cukrzycę ma globalny wymiar. Licza chorych ciagle rośnie i jeśli nic się nie zmieni, zarówno pacjenci, jak gospodarka znajdą się w obliczu kryzysu.
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca. Istnieje związek np. między zanieczyszczeniem środowiska i poziomem cholesterolu w organizmie.
W Polsce 2,73 mln osób choruje na cukrzycę. Wiele z nich może nawet o tym nie wiedzieć. Szacuje się, że aż 26 proc. z nich nie ma świadomości swojej choroby. Brak leczenia może skutkować poważnymi problemami z sercem, wzrokiem, nerkami, a także może prowadzić do udaru mózgu. Natomiast pacjenci, którzy już zaczęli leczenie mają problem z dostępem do najnowszych terapii.
Ogólnie rzecz ujmując, w każdym wieku potrzeba nam różnorodnych składników odżywczych, które pozwolą organizmowi dobrze funkcjonować. Niemniej jednak w określonym czasie zwiększa lub zmniejsza się zapotrzebowanie na dane substancje. Co więcej, wraz z wiekiem metabolizm nieco zwalnia i w większym stopniu trzeba kontrolować wagę. Tych kilka produktów pomoże ludziom dojrzałym zadbać jednocześnie o samopoczucie i sylwetkę.
Zaledwie sześćdziesiat sekund intensywnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu może dać tak dobre efekty dla zdrowia jak tradycyjny trening wytrzymałościowy.
Od jakiegoś czasu mówi się o dobroczynym działaniu niewielkich ilosci wina na serce. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że może być ono szczególnie pożyteczne dla ludzi, którzy przeszli zawał.
Kobiety z cukrzycą leczone insuliną mają mogą być bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi.
Wiadomo już, że niedobór snu sprzyja różnym chorobom, w dzisiejszym świecie jednak dobry odpoczynek coraz częściej stanowi luksus. Ludzie są zapracowani, zabiegani i obarczeni wieloma obowiązkami, a w efekcie często niedosypiają. Warto wykorzystywać jednak każdą chwilę, by nadrobić zaległości w spaniu.
Rosnącą popularnością cieszy się post przerywany, czyli dieta, która pomoże skutecznie schudnąć, także w sytuacji, gdy dana osoba zmaga się zespołem metabolicznym.
Nowy spray do nosa zawiera glukagon i dość szybko oraz skutecznie zwiększa stężenie cukru we krwi diabetyków, którzy doświadczają ciężkiej hipoglikemii.
Utarło się, że insulinooporność to problem tylko ludzi otyłych i tych, którzy już chorują na cukrzycę. To nie do końca prawda – może on dotyczyć znacznie szerszego grona ludzi! To zaburzenie metaboliczne jest w dodatku niebezpieczne, bo nie dość, że przez wiele lat może nie dawać jakichkolwiek objawów, to jego mechanizm przypomina błędne koło, które bardzo trudno przerwać. Warto więc dowiedzieć się o nim jak najwięcej, by skutecznie mu zapobiegać, a w razie potrzeby szybko zareagować.
Metformina, lek powszechnie przepisywany osobom z cukrzycą, ma pozytywny wpływ na bakterie jelitowe.
Dokładniej ujmując problem zawarty w tytule - trzeba odchudzić trzustkę, by móc liczyć na odwrócenie efektów cukrzycy typu 2.
Diagnoza cukrzycy to nie wyrok. Choroba nie musi obniżyć jakości życia, jeśli dobrze się nią zarządza. Poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących cukrzycy.