Leczenie osób chorych na cukrzycę typu 2 nową insulinoterapią podawaną raz w tygodniu okazało się bezpieczne i równie skuteczne jak codzienne wstrzyknięcia insuliny. Jak się wydaje, leczenie raz w tygodniu mogłoby stanowić wygodną alternatywę dla codziennych zastrzyków insuliny u pacjentów z cukrzycą.
Grupa leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.
U osób chorych na cukrzycę, które stosują insulinę do kontrolowania poziomu cukru we krwi, może wystąpić niebezpieczny stan zwany hipoglikemią, czyli sytuacja, w której poziom cukru we krwi spada zbyt nisko. Niedawno odkryte białko o nazwie neuronostatyną może jednak pomóc zapobiegać hipoglikemii, która bywa śmiertelna dla osób chorych na cukrzycę.
Kilkutygodniowa dieta o nikłej ilości węglowodanów poprawiła skład ciała, dystrybucję tłuszczu w organizmie i zdrowie metaboliczne.
Otyłość prowadzi do zmian metabolizmu energetycznego i osłabionej wrażliwości komórek na insulinę. Tak zwane „leki przeciw otyłości" są coraz częściej stosowane w leczeniu tej dolegliwości. Teraz badacze z Max Planck Institute w Kolonii pokazali, że u osób z otyłością zmniejszona wrażliwość na insulinę wpływa na uczenie się skojarzeń sensorycznych. Pojedyncza dawka leku o nazwie liraglutyd była jednak w stanie znormalizować te zmiany i przywrócić podstawowe funkcje obwodów mózgowych.
Jedzenie śniadania po godzinie dziewiątej rano zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 59 proc. w porównaniu z porą pierwszego posiłku przypadającą przed godziną ósmą.
Jeśli chodzi o cukrzycę, wszystkie ćwiczenia pomagają, niektóre jednak - i czas ich wykonywania - są wyjątkowo dobre dla zdrowia diabetyków.
Post przerywany może być skuteczny w zapobieganiu cukrzycy i otyłości, mówią eksperci z University of Georgia.
Nieco ponad wiek temu odkryto insulinę i od tego czasu poszerzyły się i udoskonaliły metody wykorzystania hormonu. Insulina jest niezbędnym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 1, ale często także i typu 2.
Połączenie naturalnych olejów jadalnych może być skuteczne w leczeniu cukrzycy typu 2.
Czerwone, fioletowe i niebieskie pigmenty w owocach, warzywach zwane antocyjanami mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy dzięki oddziaływaniu na metabolizm energetyczny, mikroflorę jelitową i osłabianie stanów zapalnych.
Problemy poznawcze u pacjentów z cukrzycą, spowodowane powtarzającymi się okresami niskiego poziomu cukru we krwi można zmniejszyć dzięki przeciwutleniaczom.
Arbuz może pomóc osłabić skutki niewłaściwego odżywiania się.
Przenośne urządzenia monitorujące naszą aktywność dają nowy wgląd w związek między wysiłkiem fizycznym a cukrzycą. Okazuje się, że warto podejmować aktywność, gdy tylko nadarza się taka okazja, bo może chronić przed chorobą.
Jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem? Schemat aktywności i cykl snu mogą wpływać na ryzyko chorób, w tym cukrzycy typu 2 i problemów sercowo-naczyniowych.