Liczba osób otyłych znacząco wzrosła w ostatnich dekadach, co stanowi poważne wyzwanie zarówno dla samych dotkniętych tym problemem ludzi, jak i dla systemów opieki zdrowotnej oraz medyków. Hormon insulina odgrywa kluczową rolę w rozwoju otyłości. Do niedawna istniało wiele dowodów wskazujących na to, że insulina przyczynia się do powstawania zaburzeń neurodegeneracyjnych i metabolicznych, zwłaszcza w mózgu. Teraz w Tybindze odkryto nowe przyczyny cukrzycy typu 2 i otyłości, a także roli mózgu jako kluczowego centrum kontroli.
Wiadomo, że picie słodkich napojów zwiększa ryzyko cukrzycy, ale mechanizm stojący za tym związkiem pozostawał niejasny. Teraz naukowcy pokazali, że metabolity wytwarzane przez mikroby jelitowe mogą odgrywać tu rolę.
Sok z czarnego bzu może być skutecznym narzędziem do kontrolowania masy ciała i poprawy zdrowia metabolicznego, mówią eksperci z Washington State University.
Dodatek do żywności karagen (E 407) może być odpowiedzialny za rozwój przewlekłej zapalnej choroby jelit, wrzodów i zwiększonego poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca, insulinooporność i zespół metaboliczny należą do najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej obniżają jakość życia milionów osób i zwiększają ryzyko poważnych powikłań, w tym chorób serca, uszkodzenia nerek i retinopatii cukrzycowej. W walce z tymi chorobami cywilizacyjnymi dużą rolę mogą odegrać także naturalne substancje, zawarte w ziołach i innych roślinach.
Wystarczy ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej w ciągu dnia, by osłabić ból pleców.
Podczas wizyty u lekarza, nie powinno się mieć tajemnic. Jeśli pacjenci nie są otwarci na omawianie swoich objawów, zachowań i przekonań dotyczących zdrowia, medykom trudno jest skutecznie diagnozować i leczyć choroby. Jest tylko jeden problem: badania przeprowadzone na Stevens Institute of Technology pokazują, że wiele osób uważa, że mogą zostać osądzane, jeśli podzielą się błędnymi przekonaniami z medykami, a ci ostatni rzeczywiście mają bardzo negatywne nastawienie do pacjentów, którzy ujawniają nieprawidłowe lub nieracjonalne przekonania.
Opracowano nowy rodzaj kapsułek doustnych, które mogą zapewnić bezbolesne dostarczanie insuliny i innych leków białkowych.
Osoby, które śpią od trzech do pięciu godzin dziennie, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Uppsali. Co istotne, przewlekłego braku snu nie można zrekompensować zdrowym odżywianiem.
Przy przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych, które blokują receptory dopaminy w mózgu, warto stosować także medykamenty, które powstrzymują te pierwsze przed blokowaniem takich receptorów w trzustce. To pomoże ograniczyć metaboliczne skutki uboczne, w tym zaburzoną kontrolę poziomu cukru we krwi lub dysglikemię.
Liczba przypadków cukrzycy rośnie. Na University of British Columbia opracowano bezbolesną metodę podawania leków, która ma pomóc osobom chorym na cukrzycę radzić sobie z dolegliwością i łatwiej zachować zdrowie.
Kurkumina, związek znajdujący się między innymi w curry, może zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym zaawansowaną postacią stłuszczeniowej choroby wątroby, a nawet leczyć ten narząd.
Cukrzyca często pozostaje niewykryta, dopóki nie uszkodzi narządów lub nerwów. Częściowo wynika to z tego, że diagnoza na wczesnym etapie jest czasochłonna i trudna. Teraz opracowano matematyczną metodę, która na zaledwie dwóch wartościach pobranych z próbki krwi umożliwiaj wiarygodną i niedrogą diagnostykę choroby we wczesnym stadium.
Koniec z zastrzykami dla diabetyków? Wkrótce jest szansa na nową alternatywę dla strzykawek czy pomp insulinowych. Opracowano nowy sposób na zaopatrzenie organizmu w insulinę.
Medycy ocenili, co warto wziąć pod uwagę, poza wagą, by zakwalifikować pacjenta do operacji bariatrycznej. Według lekarzy z USA poza BMI, warto uwzględnić obecność innych chorób, w tym cukrzycy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem