Dwie trzecie Polaków odczuło w ostatnich latach zwiększenie tempa życia u siebie i swoich bliskich. Jednym z odczuwanych skutków tej zmiany jest uzależnienie od informacji i poczucie ich nadmiaru – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Odpuść FOMO”.
Odbiorcy polskich mediów sięgają po stosunkowo dużą liczbę źródeł informacyjnych – wynika z raportu „Różnorodność treści informacyjnych w Polsce z perspektywy użytkownika” opracowanego na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wyniki raportu ujawniają także pewne podziały społeczne, ale najmocniej zarysowany jest podział generacyjny.
Na razie jest ich kilkunastu, ale już po miesiącu pracy wydali bezpłatny, drukowany informator kulturalny „KABEL". Mowa o seniorach - wolontariuszach, którzy biorą udział w projekcie Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Lipcowy numer wydawanego przez nich informatora KABEL jest już dostępny.
Polska znalazła się na dość wysokiej, 27. pozycji w rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie. Wyprzedzamy m.in. Włochy, Łotwę i Koreę Południową. Bezkonkurencyjna na tle 132 przebadanych państw okazała się Nowa Zelandia - wynika z badania przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative.
„Wiadomości" TVP zanotowały najwięcej wpadek spośród telewizyjnych serwisów informacyjnych - wynika z comiesięcznego raportu „Cztery Stacje" opracowanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Firma PRESS - SERVICE Monitoring Mediów stworzyła raport porównujący cztery największe telewizyjne serwisy informacyjne: „Fakty”, „Wiadomości”, „Wydarzenia” i „Panoramę”. Przy ich porównywaniu wzięto pod uwagę poruszane sprawy, zasięg tematu, pojawianie się reprezentantów poszczególnych partii, antenowe wpadki oraz ironiczne komentarze dziennikarskie. Analizie poddano wydania serwisów z września tego roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił automatyczny, telefoniczny system informacyjny IVR. System ten jest czynny przez 24 godziny na dobę i we wszystkie dni w roku. Umożliwia uzyskanie aktualnych informacji dotyczących na przykład wysokości świadczeń i składek, zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Osoby powyżej 45 roku życia stanowią zdecydowaną większość widzów polskich telewizji informacyjnych. Dotyczy to zarówno TVN24 jak i TVP3 - wynika z badań TNS OBOP.
Prawie 50 proc. widzów tvn24 to emeryci oraz osoby z wykształceniem średnim - wynika z badania AGB Nielsen Media Research wykonanego na zlecenie serwisu Wirtualnemedia.pl.
Tylko 13 procent Polaków w wieku 55-64 lata korzysta z internetu, podczas gdy robi to 66 procent osób, w wieku 18-24 lata - wynika z ostatnich badań CBOS. Osoby starsze niechętnie także używają telefonów komórkowych.
Dorośli przez prawie cały czas zdobywają nowe informacje o świecie, ich kraju, nowinkach technicznych. Pomocne są im w tym radio, internet, telewizja. Dla dzieci miejsca te są źródłem innych przyjemności. W wielu wypadkach skutecznie uchylają się od wiedzy o świecie współczesnym, która nudzi ich i przeraża. Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ na dziecko mają te informacje. I tu zaczyna się rola dziadków, którzy na ogół mając więcej czasu i cierpliwości niż rodzice, mogą pomóc wnukom zrozumieć to co maluchy widzą i słyszą.