Jesienna pogoda i niska temperatura sprzyjają przeziębieniu, grypie i anginie. Jeśli wzmocnisz swój układ immunologiczny odpowiednio wcześnie, będzie on wstanie stoczyć walkę z jesienno - zimowymi dolegliwościami.
W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Wiosna niesie za sobą ponad czterokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych, niż jesień. Co robić, aby wzmocnić układ immunologiczny i ograniczyć możliwość wiosennego przeziębienia?
Do Polski nadciąga epidemia grypy. Wirus, który zaatakował już mieszkańców Portugalii, Anglików, Francuzów, Włochów i Niemców ma dotrzeć do Polski w ciągu dwóch tygodni – ostrzega dziennik Polska.
Co roku na przełomie jesieni i zimy, a później także na przedwiośniu wielu z nas nęka tzw. grypa żołądkowa. Jest ona wywoływana przez wirusy jelitowe, (najczęściej rotawirusy), które dostają się do organizmu razem z pokarmem lub drogą oddechową. Zakażenie następuje albo w kontakcie z osobą zainfekowaną, albo poprzez styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Grypa żołądkowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
Pełnia wiosny jest okresem zmian, które zachodzą nie tylko w otaczającym nas świecie przyrody, lecz również w nas samych. To okres obniżonej odporności, przeziębień i wirusów – organizm, osłabiony ubogą dietą niedoborem światła słonecznego oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jest teraz bardziej podatny na infekcje.
Stres, niewłaściwe odżywianie, zanieczyszczone powietrze, promieniowanie słoneczne, częste infekcje oraz przyjmowanie niektórych leków to te elementy naszego codziennego życia, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze ciało i umysł.
W leczeniu ostrych stanów zapalnych z intensywnym suchym kaszlem, zapalenia oskrzeli, gardła i krtani, kaszlu opłucnowego oraz grypy i stanów grypopodobnych pomocne, obok farmaceutyków, mogą okazać się naturalne środki.
Z każdym rokiem rośnie liczba chorych na cukrzycę – alarmują lekarze. W związku z tym faktem potrzeba narodowego programu walki z tą chorobą, stworzenia ogólnopolskiego rejestru chorych, edukacji oraz masowych badań pod kątem tej choroby. Do takich wniosków doszli przedstawiciele Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, którzy spotkali się na konferencji w stolicy.
Dziś po raz 15 obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Choroba ta zyskała już miano epidemii – według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2025 roku na cukrzycę cierpieć będzie grubo ponad ćwierć miliarda osób. W Polsce jest ok. 2 miliony cukrzyków.
Badacze z dwóch uniwersytetów: the University of Kentucky Chandler Hospital in Lexington i Emory University School of Medicine in Atlanta, wykazali, że osoby chore na cukrzycę bardziej są narażone na poważne choroby i przedwczesną śmierć, niż ludzie otyli.
Okres urlopów to często duży stres dla chorych na cukrzycę. Obawiają się wyjechać na urlop, nie wiedzą, czy podróż nie zaszkodzi ich zdrowiu. I choć niestety nawet latem nie można wziąć urlopu od cukrzycy, to można tak zaplanować urlop z cukrzycą, aby przebiegł on zupełnie bezpiecznie.
Brytyjscy naukowcy odkryli związek pomiędzy pospolitymi infekcjami u dzieci a późniejszym rozwojem cukrzycy typu 1.