Złowrogi uśmiech, w którym brakuje kilku zębów, a czasem błyszczą też złote zamienniki, to znak rozpoznawczy czarownic i piratów. I choć właśnie z tymi bohaterami legend najczęściej kojarzymy braki w uzębieniu, w rzeczywistości jest to problem z naszej bajki, który lepiej rozwiązać jak najszybciej.
Dentyści biją na alarm – Polacy nie uzupełniają pojedynczych ubytków. Przeciętny Polak w wieku 35-44 lat ma zaledwie 21 zębów. Oznacza to, że stracił ich aż 11. Całkowity brak uzębienia, czyli tzw. bezzębie dotyka aż 25% Polaków powyżej 65 roku życia – podaje Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wciąż pokutuje przekonanie, że brak pojedynczego zęba to problem jedynie estetyczny i jeśli ubytku nie widać, nie trzeba go leczyć. Tymczasem utrata nawet jednego zęba może wywołać w jamie ustnej efekt domina.
Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny – pozostałe zęby mogą się przesuwać, więc cały zgryz traci swój prawidłowy kształt, a poza tym jeśli brakuje nam zębów nie gryziemy pokarmów dostatecznie dokładnie, co może skutkować problemami trawiennymi. Dobrym wyjściem jest w takim wypadku założenie implantu – sztucznego korzenia, „śrubki”, którą dentysta wkręca w kość szczęki.
Diagnoza raka piersi to dla wielu kobiet początek długiej i trudnej drogi. Oznacza wyczerpujące leczenie, często także konieczność oddania się w ręce chirurga. Amputacja piersi obok kalectwa fizycznego wywołuje również głęboki uraz psychiczny. Rekonstrukcja piersi pozwala uniknąć pacjentce cierpienia, jakie oznacza życie bez niej.
Wszyscy wiemy jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa wygląd zewnętrzny. Najlepszą wizytówką przy pierwszym kontakcie jest olśniewający uśmiech. W przypadku osób, które mają problemy ze zdrowiem swoich zębów może on stanowić pewien kłopot. Stosowane w protetyce implanty pozwalają na odtworzenie zęba w taki sposób, iż nie będzie on w niczym różnił się od prawdziwego.
Harmony HiResolution Bionic Ear System to implant opracowany przez naukowców z Bostonu, który pomoże wielu niesłyszącym pacjentom doświadczyć pełnej skali dźwięków o zróżnicowanym natężeniu. Zdaniem pomysłodawców projektu, urządzenie pomoże wyeliminować problemy, jakie napotykają właściciele tradycyjnych aparatów słuchowych.