Serie ćwiczeń o umiarkowanej lub dużej intensywności mogą poprawić skuteczność terapii przeciwciałami stosowanymi w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej.
Twój rytm dobowy nie tylko reguluje harmonogram snu, może też wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka. Według ekspertów można zmodyfikować pory, kiedy pacjenci są badani na raka i kiedy poddają się terapiom, aby poprawić dokładność diagnostyczną i skuteczność leczenia.
Polifenol amazońskiego owocu camu camu (o nazwie kastalgina), zwiększa skuteczność immunoterapii u myszy, zmieniając ich mikrobiom.
Dieta, która obfituje w błonnik, pomaga zachować bogatą florę jelitową, a ta z kolei wywołuje silniejszą odpowiedź na leczenie w przypadku złośliwego raka skóry.
Szacuje się, że jedna trzecia Polaków ma objawy alergii, czyli ich układ immunologiczny nieprawidłowo reaguje na substancje obecne w otaczającym środowisku, choć organizm powinien je tolerować. Alergia może się objawiać na wiele sposobów – od pozornie niegroźnego alergicznego nieżytu nosa, przez alergiczne zapalenie spojówek, wysypki, po astmę alergiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Tymczasem z niektórymi alergenami można sobie poradzić – za pomocą skutecznej metody leczenia przyczynowego. Jest nią immunoterapia alergenowa, czyli tzw. odczulanie, z którego w Polsce wciąż korzysta niewielu pacjentów. Jesień i zima, kiedy pyłki roślin nie są wszechobecne, to najlepsza pora na rozpoczęcie terapii.
Tegoroczną nagrodę Nobla w Dziedzinie Fizjologii i Medycyny otrzymali James P. Allison i Tasuku Honjo za opracowanie leczenia raka „poprzez hamowanie negatywnej regulacji immunologicznej".
Liczne dotychczasowe badania wykazały, że kwas acetylosalicylowy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka różnych form nowotworów. Teraz odkryto, że środek ten może przyspieszać proces leczenia raka.
Jeden na pięciu pacjentów z rakiem płuc żyje po trzech latach po trzech latach leczenia nowotworu m. in. przy pomocy immunoterapii.