"Nie ma nic za darmo", „pieniądze szczęścia nie dają", "boli brak pieniędzy; ale ich nadmiar stwarza jeszcze większe problemy". Takie powiedzenia najchętniej się przypomina, gdy chce się usprawiedliwić kosztowne przyzwyczajenia. Maksymy nie zawsze bywają godne zastosowania w codziennym życiu, podobnie „szkodliwe" mogą się okazać powszechne stereotypowe przekonania co do ekonomicznych przedsięwzięć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Jestem posiadaczką Indywidualnego Konta Emerytalnego. Czy możliwe jest wpłacanie wyższych kwot niż ustalony roczny limit? Jeśli nie, co staje się z wpłaconą nadwyżką?
Posiadam Indywidualne Konto Emerytalne. Ostatnio znalazłem ofertę IKE o bardziej atrakcyjnych warunkach. Czy mogę zmienić instytucję prowadzącą moje IKE? Czy będą się z tym wiązać jakieś dodatkowe koszty?
Mam 58 lat i od kilku lat posiadam Indywidualne Konto Emerytalne, na które regularnie wpłacałam pieniądze. Obecnie jestem w trudnej sytuacji finansowej i stąd moje pytanie: czy możliwa jest wcześniejsza wypłata środków zgromadzonych na IKE, przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Jakich ewentualnie konsekwencji mogę się spodziewać?
O emeryturę trzeba zadbać samemu, ile odłożymy, tyle będziemy mieli „na starość” - informuje Komisja Nadzoru Finansowego. Emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów - Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanego przez ZUS) i otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia. W najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą znaleźć się osoby odprowadzające najniższe składki (np. prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek).
Początek nowego roku to tradycyjnie okres podsumowań i postanowień czynionych z myślą o przyszłości. Jest to również okazja do zastanowienia się nad naszymi finansami, a wybiegając w przyszłość, nad stabilizacją finansową w czasie, kiedy nie będziemy już pracować.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie.
11 stycznia w MPiPS odbyła się konferencja prasowa poświęcona założeniom do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych. Wzięli w niej udział minister Jolanta Fedak i podsekretarz stanu Marek Bucior.
Najnowsze badania pokazują smutną prawdę o stanie finansów polskich gospodarstw domowych. Ponad połowa Polaków (60%) przyznaje się, że w ogóle nie oszczędza, a połowa (49%) nie robi nic, aby powiększyć swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Na koniec czerwca 2007 r. instytucje finansowe prowadziły 886 tys. 509 Indywidualnych Kont Emerytalnych - podaje resort pracy i polityki społecznej. W porównaniu do dynamiki wzrostu liczby kont w 2006 r. można zaobserwować znaczny spadek liczby nowozakładanych IKE.