W systemie informatycznym ZUS powstało 8,5 mln subkont osób ubezpieczonych w I i II filarze. Obowiązek utworzenia specjalnych subkont ubezpieczonych, na których księgowane jest 5% podstawy wymiaru składki emerytalnej nałożyła na ZUS nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 25 marca 2011 roku.
"Nie ma nic za darmo", „pieniądze szczęścia nie dają", "boli brak pieniędzy; ale ich nadmiar stwarza jeszcze większe problemy". Takie powiedzenia najchętniej się przypomina, gdy chce się usprawiedliwić kosztowne przyzwyczajenia. Maksymy nie zawsze bywają godne zastosowania w codziennym życiu, podobnie „szkodliwe" mogą się okazać powszechne stereotypowe przekonania co do ekonomicznych przedsięwzięć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Komisja Europejska pozywa Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu ograniczeń, jakim podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy dokonywaniu inwestycji w innych państwach członkowskich. Zdaniem KE są one niezgodne z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu kapitału.
10 lat temu wprowadzono reformę polskiego systemu emerytalnego. Na mocy tej ustawy finansowanie świadczeń wypłacanych przez ZUS i pochodzących od składek osób pracujących odbywa się w I filarze. Na II filar składają się Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) . Składka wynosi 20% składki nie wpłacanej do I filaru, zbierana jest na indywidualnych kontach emerytalnych i inwestowana na rynku finansowym. III filar to ubezpieczenie dodatkowe, np. w towarzystwach ubezpieczeniowych lub pracowniczych programach emerytalnych.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych i odesłał ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. W uzasadnieniu weta Lech Kaczyński podkreślił, że brakuje w niej rozwiązań zapewniających należytą ochronę interesów emerytów, m.in. przed negatywnymi zmianami gospodarczymi oraz potencjalnymi kryzysami finansowymi.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył przygotowania do wypłaty okresowych emerytur kapitałowych łącznie z emeryturą z I filaru według zreformowanych zasad.
Składki 14,5 milionów Polaków, które trafiły do Otwartych Funduszy Emerytalnych, drastycznie maleją, od stycznia bieżącego roku zmniejszyły się o 3,7 miliardy złotych.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ekipy rządzącej (konkretnie - Ministerstwa Pracy), ZUS nie będzie chciał zarządzać II filarem. Jak zapowiedział nowy prezes ZUS, Paweł Wypych, zakład ma ważniejsze zadania niż zarządzanie emeryturami z otwartych funduszy emerytalnych.
18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.
Komisja Nadzoru Finansowego uznała, złamano by zapisy reformy emerytalnej, gdyby ZUS zaczął zarządzać środkami przechowywanymi w otwartych funduszach emerytalnych będących II filarem systemu ubezpieczeń społecznych.
W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury jest zróżnicowane i zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W iniejszym artykule zajmiemy się dziedziczeniem świadczeń pochodzących z obowiązkowych składek emerytalnych - wpłaconych na I filar (ZUS) i II ilar (OFE).