Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka raka skóry pozostaje unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, okazuje się jednak, że popularne leki przeciwbólowe mogą działać ochronnie.
Popularny lek stosowany przy przeziębieniach i różnego rodzaju bólach może przedłużyć życie o 12 lat.
Kobiety po menopauzie, które regularnie zażywają naproksen, odznaczają się wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci, mówią naukowcy z University of Florida.
Jak wynika ze statystyk, większość osób dorosłych zmaga się ze średnio czterema przeziębieniami rocznie. Choć nie są to bardzo poważne dolegliwości, utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków i wyłączają z normalnego życia na jakiś czas. Oto pięć nietypowych, ale skutecznych sposobów na przeziębienie.
Tabletki przeciwbólowe relatywnie szybko i skutecznie pomagają pozbyć się dolegliwości umożliwiając powrót do normalnego funkcjonowania. Jednakże nadmiar szkodzi - okazuje się, że wielu ludzi cierpi na ból głowy, ponieważ zbyt często sięgają po nieprzepisane przez lekarzy leki.
Istnieje wiele źródeł bólu, jak też okoliczności, w których może on się pojawić. Praktycznie przy wykonywaniu każdej codziennej czynności mogą się pojawić mniejsze lub większe dolegliwości. Rynek leków przeciwbólowych oferuje bogaty wybór środków przynoszących ulgę. Ważne, by prawidłowo wybrać właściwy lek na konkretny rodzaj bólu.
Kwas acetylosalicylowy (znajdujący się m. in. w aspirynie i polopirynie) może chronić przed niektórymi nowotworami, a nawet zahamować rozprzestrzenianie się guzów.
Większość ludzi sięga po popularne leki bez recepty, gdy odczuwa dolegliwości bólowe, ale wielu nie jest świadomych różnic miedzy tymi farmaceutykami. Wśród najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych są: aspiryna, ibuprofen i paracetamol. Oto podstawowe różnice między nimi.
Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo doświadczania przewlekłych problemów zdrowotnych, które wymagają regularnego zażywania różnorodnych leków. Jednocześnie osoby starsze są bardziej wrażliwe na działanie medykamentów, stad powinny być szczególnie ostrożne przyjmując leki.
Osoby, które zażywają ibuprofen dwa lub więcej razy w tygodniu, są znacznie mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona, niż ci, którzy nie biorą tych leków, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology online.
Większość z nas, gdy odczuwa ból, automatycznie zażywa popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Czasami jednak takie farmaceutyki zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Zanim więc sięgniemy po garść tabletek, zastanówmy się jak inaczej skutecznie pozbyć się bólu.
Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy rekomenduje się pacjentom, którzy szczególnie powinni chronić swoje serce, lek pomaga bowiem zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Jednakże już niewielkie dawki farmaceutyku mogą wiązać się z zagrożeniem krwawienia z żołądka.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Mieszkańcy rozwiniętych regionów coraz częściej sięgają po środki przeciwbólowe, zapotrzebowanie na tego typu preparaty rośnie nawet o kilkanaście procent rocznie.
Najpopularniejsze leki przeciwbólowe jak np. ibuprofen, mogą powodować aż 30 procentowy wzrost ryzyka zachorowania na serce - informuje serwis emaxhealth.com. W brytyjskich badaniach dotyczących tego problemu zebrano dane milionów pacjentów, leczących się u lekarzy rodzinnych. Dane rejestrowano na terenie całego kraju.