W systemie informatycznym ZUS powstało 8,5 mln subkont osób ubezpieczonych w I i II filarze. Obowiązek utworzenia specjalnych subkont ubezpieczonych, na których księgowane jest 5% podstawy wymiaru składki emerytalnej nałożyła na ZUS nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 25 marca 2011 roku.
10 lat temu wprowadzono reformę polskiego systemu emerytalnego. Na mocy tej ustawy finansowanie świadczeń wypłacanych przez ZUS i pochodzących od składek osób pracujących odbywa się w I filarze. Na II filar składają się Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) . Składka wynosi 20% składki nie wpłacanej do I filaru, zbierana jest na indywidualnych kontach emerytalnych i inwestowana na rynku finansowym. III filar to ubezpieczenie dodatkowe, np. w towarzystwach ubezpieczeniowych lub pracowniczych programach emerytalnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył przygotowania do wypłaty okresowych emerytur kapitałowych łącznie z emeryturą z I filaru według zreformowanych zasad.
W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury jest zróżnicowane i zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W iniejszym artykule zajmiemy się dziedziczeniem świadczeń pochodzących z obowiązkowych składek emerytalnych - wpłaconych na I filar (ZUS) i II ilar (OFE).