Szacuje się, że infekcje HPV co roku powodują 595 tysięcy nowotworów. I choć ten powszechny wirus jest groźny w szczególności dla kobiet, to o profilaktyce powinni pamiętać także mężczyźni. Jak chronić się przed HPV i czy warto się zaszczepić?
Rak szyjki macicy (RSM) to choroba, z którą zmaga się prawie półtora miliona kobiet na całym świecie, a w Polsce każdego roku diagnozuje się ją u ponad 3000 pacjentek. Niestety, nowotwór często wykrywany jest w zaawansowanym stadium klinicznym, kiedy leczenie staje się bardzo trudne. Dlatego nadchodzący w dniach 21-27 stycznia tydzień walki z RSM to dobry moment na budowanie świadomości wśród kobiet i zwrócenie uwagi na kluczową rolę profilaktyki. Szczególnie, że – jak podkreślają lekarze – wcześnie wykryty rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Wiadomo, że papierosy sprzyjają rozwojowi wielu różnych chorób, w tym raka płuc i problemów z sercem. Do tej listy można dopisać nowotwór gardła.
O raku jajnika i raku szyjki macicy mówi się coraz więcej i częściej. W polskim społeczeństwie wciąż pokutują jednak liczne błędne przekonania na ich temat. We wrześniu na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tego rodzaju nowotworach.
Jak wskazują badania kliniczne, nastoletnie dziewczynki, które nie miały kontaktu z HPV są grupą odnoszącą największe korzyści ze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Coraz częściej jednak słychać, że można szczepić się w późniejszym wieku lub w momencie, kiedy w organizmie stwierdzono już obecność wirusa.
Śmiertelność niemowląt i dzieci nie jest problemem tak powszechnym w ostatnim stuleciu, jak było to wcześniej. Dzięki szczepieniom oraz poprawie higieny z roku na rok odnotowuje się zdecydowanie mniej zakażeń wirusami i bakteriami, które niegdyś były śmiercionośne. Nawet mówi się o eradykacji, czyli całkowitym uwolnieniu się od niektórych chorób, np. polio, ospy prawdziwej czy dżumy. Wydawałoby się, że nic bardziej nie ucieszy rodziców i lekarzy niż fakt, że dziecko dzięki odpowiedniej profilaktyce nie zachoruje na chorobę zakaźną. Jednak trend ten się zmienia. Tak zwany ruch antyszczepionkowy doprowadził do tego, że zastraszeni rodzice odwracają się od szczepień.
Tylko jedna na trzy Polki posiada aktualne badanie cytologiczne. Okazuje się, że rak szyjki macicy w dalszym ciągu stanowi w naszym kraju temat tabu. Tymczasem ten nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby pomyśleć o własnym zdrowiu i pokonać strach przed badaniem oraz chorobą.
Masowe badania pod kątem raka szyjki macicy przyczyniły się w sposób znaczący do ograniczenia zapadalności na tę chorobę, a co za tym idzie śmiertelności z jej powodu. Nowe prace prowadzone przez Karolinska Institutet wskazują, że testy ukierunkowane na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) pomogłyby przedłużyć czas między kolejnymi badaniami w porównaniu do testów bazujących na komórkach.
Rozpoczęła się V edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa”. Celem kampanii jest zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie kobietom o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.
Zwiększenie liczby zachorowań na raka występującego w okolicy głowy i szyi może być spowodowane zakażeniem wirusem HPV – takie informacje na początku kwietnia opublikował magazyn HealthDay News. Chodzi o takie typy nowotworu jak: rak jamy ustnej, rak gardła, rak krtani, rak jamy nosowej, rak zatok, rak warg czy rak ślinianek.
Testy identyfikujące wirusa HPV powinny być pierwszym narzędziem stosowanym przy wykrywaniu raka szyjki macicy, z kolei sama cytologia powinna być wykonana u pacjentek, u których obecność wirusa HPV została już stwierdzona - donosi The Lancelot Oncology.
Istnieje związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV a rozwojem nowotworu gardła – takie wyniki badań zaprezentowało na początku czerwca Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologii Klinicznej. Do tej pory wirus HPV był znany przede wszystkim jako główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.
Nikt nie spodziewałby się, że wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy może mieć swój udział również w rozwoju nowotworu płuc. Takie dane zostały opublikowane z początkiem kwietnia przez HealthDay News.
Najnowsze badania wykazały, że zapobieganie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u mężczyzn może być jednym ze sposobów spowolnienia epidemii HIV / AIDS.
Z okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy w Warszawie obyła się konferencja podczas, której podjęto temat świadomości zdrowotnej Polek.