Brak wsparcia po traumatycznych wydarzeniach życiowych, takich jak problemy w związkach, utrata bliskiej osoby, czy doświadczenie wykorzystywania seksualnego, może wywołać zaburzenia odżywiania.
Jak informuje American Academy of Neurology, z nowych badań, że po hospitalizacji osoby starsze mogą mieć zwiększone ryzyko problemów z pamięcią i zdolnościami myślenia analitycznego.
Im szybciej pacjent zaczyna samodzielnie poruszać się szpitalnym korytarzu, tym wcześniej opuści placówkę. Taką zależność odkryli izraelscy uczeni. Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie przeanalizowali dane 485 pacjentów w wieku powyżej 70 lat, którzy zostali przyjęci na oddział wewnętrzny szpitala na co najmniej dwa dni. Niemobilni i przykuci do łóżka chorzy zostali wyeliminowani z testów.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wskazali grupę, która odniesie największą korzyść z wprowadzenia zakazu palenia - to starsze osoby, które nigdy nie były palaczami. Jednocześnie jednak zaznaczyli, że wszyscy na tym korzystają, bowiem osoby z każdej grupy wiekowej rzadziej trafiają do szpitali.
Co drugi Polak uważa, że zadaniem szpitala psychiatrycznego jest ochrona ludzi zdrowych przed chorymi psychicznie. Co trzeci badany uważa, że można umieścić osobę w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody. Tymczasem według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie" do przymusowej hospitalizacji może dojść tylko w szczególnych okolicznościach.
Latem szpitale wypełniają się ludźmi w sędziwym wieku, bo rodziny, które opiekują się nimi w ciągu roku, wyjeżdżają na urlop – informuje Dziennik.
Niedawno Polskę obiegła informacja oburzająca wielu obywateli – przed szpitalem na warszawskim Solcu znalazła się kobieta potrzebująca pomocy, niestety lekarze nie mogli do niej wyjść, bo nie wolno im opuszczać miejsca pracy. Podobna sytuacja powtórzyła się w Jeleniej Górze.
Jeśli ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym zostanie uchwalona przez Sejm, za lepszą opiekę pielęgniarską oraz prawo wyboru lekarz będzie trzeba zapłacić 30 złotych miesięcznie. Jeżeli rządowe plany się powiodą, nowe prawo zacznie obowiązywać od 2009 roku.
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Schorzenie przejawia się poprzez stopniowe, patologiczne zmiany w obrębie elementów krążka- uszkadzanie pierścienia włóknistego, bądź przemieszczanie jądra miażdżystego. Uszkodzenie pierścienia może doprowadzić do tzw. przepukliny, dalszy rozwój procesu chorobowego może spowodować przerwanie i wydostanie się jądra miażdżystego poza obszar pierścienia.
Prawidłowa opieka medyczna wymaga stałego podnoszenia jakości świadczonych usług, popartego rosnącymi możliwościami w zakresie diagnostyki i zaopatrzenia medycznego pacjentów. Dostęp szpitali do nowoczesnej aparatury medycznej o najwyższym standardzie ułatwiają programy finansowania inwestycji.
Dane Kanadyjskiego Instytutu ds. Informacji o Zdrowiu (CIHI, Canadian Institute for Health Information) wskazują, że kobiety podczas hospitalizacji po wylewie lub zawale są bardziej narażone na śmierć w wyniku powikłań oraz spóźnionej interwencji lekarzy. Te same dane mówią, że jeden pacjent na dziewięciu oraz jeden na pięciu spośród ofiar odpowiednio: ataku serca i zawału, umiera w ciągu 30 dni od przyjęcia do szpitala. Szczególnie zagrożone są kobiety – dalsze badania wykazały, że ich umieralność jest o kilkanaście procent większa niż mężczyzn, bez względu na typ schorzenia.