Obecnie częste jest zjawisko zwane polifarmacją lub polifarmakoterapią - obejmuje ono jednoczesne stosowanie wielu leków. To zaś może uczynić daną osobę bardziej podatną na szkodliwe interakcje farmaceutyków, co jest szczególnie niebezpieczne u pacjentów z nowotworem, którzy mają przed sobą terapię.
Ludzie sędziwi spokojniej odchodzą we własnym domu lub w domu opieki niż w szpitalu, mówią eksperci z University of Cambridge.
Wzrasta liczba osób hospitalizowanych z powodu kryzy nadciśnieniowej (inaczej przełomu nadciśnieniowego), tj. sytuacji, w której ciśnienie krwi wzrasta tak bardzo, że może spowodować zawał serca, udar lub inne nagłe zdarzenia sercowo-naczyniowe.
Stres psychiczny i gniew mogą szczególnie niekorzystnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Lek opracowany w Centrum Ichilov w Tel Awiwie łagodzi odpowiedź immunologiczną i pomaga zapobiegać śmiertelnej burzy cytokin u chorych na COVID-19. Medycy mówią, że aż 29 z 30 pacjentów biorących udział w pierwszej fazie testów opuściło szpital w ciągu 3 -5 dni.
Pacjenci z nieaktywnym rakiem, którzy są po terapii antynowotworowej, są również narażeni na znacznie wyższe ryzyko ciężkiej formy COVID-19.
Dłuższe przebywanie w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza w ma związek z częstszymi hospitalizacjami z powodu zapalenia płuc u osób w wieku powyżej 65 lat.
Aż 42 proc. starszych pacjentów przez dwa lata po poważnej operacji doświadczają znaczącego pogorszenia funkcji poznawczych.
Kobiety częściej umierają w wyniku zawału serca niż mężczyźni, ponieważ często nie są im przepisywane leki, których potrzebują, czytamy w na stronie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC).
Zabiegi medyczne wzbudzają niepokój i w związku z tym wielu pacjentów otrzymuje leki osłabiające lęk. Okazuje się, że muzykoterapia może być równie dobrym środkiem uspokajającym.
Medycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zadali pytanie o związek między czasem leczenia a wynikiem leczenia w przypadku ostrego udaru niedokrwiennego (acute ischemic stroke, AIS).
Poziom estrogenów może mieć wpływ na kości. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Toronto, hormony te pomagają w zachowaniu zdrowej tkanki kostnej.
W starszym wieku warto zwrócić szczególną uwagę na kilka objawów - ich obecność oznaczać może znaczne ryzyko poważnych problemów, w tym niepełnosprawności czy hospitalizacji.
Biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, w Europie liczba zachorowań na odrę w ubiegłym roku była najwyższa.
Pacjenci z niewydolnością serca mogą znacznie poprawić swoje zdrowie dzięki corocznym szczepienom przeciw grypie.