W USA niemal połowa wszystkich starszych osób umiera z diagnozą demencji. To o 36 proc. więcej niż dwie dekady temu.
Uważa się, że słuch jest zmysłem, który wyłącza się jako ostatni w procesie umierania. Teraz uczeni mają dowody na to, że niektórzy ludzie mogą ciągle słyszeć w końcowym etapie życia, gdy już nie reagują na bodźce w sposób widoczny.
Po raz XX kwitną w Polsce żonkilowe "Pola Nadziei". Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną – zbierane są fundusze dla polskich hospicjów. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
W zaprezentowanym właśnie na stronie Departamentu Pożytku Publicznego projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znalazły się zapisy, które de facto zakazują wolontariuszom pracy w placówkach leczniczych. Jeśli takie przepisy weszłyby w życie, ze szpitali i hospicjów musieliby zniknąć ludzie na różny sposób wspierający chorych.
Hospicjum, opiela paliatywna, stan terminalny, opieka długoterminowa - nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznaczają te pojęcia. Wyjaśnienia podjęła sie Fundacja Hospicyjna, w ramach trwającej akcji "Hospicjum to też Życie".
Już po raz ósmy Fundacja Hospicyjna rozpoczęła kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie", tym razem pod hasłem „Podaruj swój czas". Organizatorzy pragną po raz kolejny zachęcić osoby dojrzałe do solidarności z ludźmi potrzebującymi wsparcia, zarówno w hospicjach, domach opieki długoterminowej, jak i w domach prywatnych (tzw. wolontariat sąsiedzki), pokazać wagę tego typu działalności, różnorodność jej form i uzmysłowić wielką satysfakcję, którą może przynosić.
Od 1 do 14 września w Warszawie będzie gościł Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu. To najważniejsze wydarzenie, zainaugurowanych przez Komisję Europejską, obchodów Roku. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Pawilonie będzie można poznać różne oblicza wolontariatu, wziąć udział w debatach i warsztatach, porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.
- Jak więc mogłabym nie oddać innym tego, czym obdarowano mnie w tych trudnych dniach choroby... - mówi Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum im. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Fundacja Hospicyjna realizuje projekt "Szkoła Wolontariatu Hospicyjnego". Obejmuje on między innymi szkolenia, podczas których obecni i przyszli koordynatorzy wolontariatu uczą się, jak najlepiej pełnić tę rolę. Koordynatorzy oczywiście nic nie zrobią bez wolontariuszy, dlatego Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do wolontariatu hospicyjnego.
Już po raz jedenasty Fundacja ,,Bliźniemu swemu...'' działająca przy Towarzystwie św. Brata Alberta organizuje wystawę połączoną z aukcją dzieł sztuki. Dochód z niej przekazany zostanie na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących.
Jestem bo Jesteś to trasa koncertowa, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne dla Hospicjum Ojców Bonifratrów.
Firma ubezpieczeniowa 4 Life Direct wprowadziła na rynek ubezpieczenie dla osób, które - z racji swojego wieku - nie są atrakcyjnym klientem dla większości ubezpieczycieli.
Opieka nad osoba nieuleczalnie chorą jest jednym z najcięższych doświadczeń, z jakimi stykamy się w dorosłym życiu – tym cięższym, że zazwyczaj owym chorym jest osoba nam najbliższa: ojciec, matka, dziadkowie, czasem współmałżonek. Trwająca nawet kilka czy kilkanaście lat choroba wycieńcza nie tylko samego chorego, ale i jego opiekunów: skutkuje chorobami kręgosłupa, problemami z narażonymi na zbyt duże obciążenia stawami, czasem także dolegliwościami psychicznymi – aż do wystąpienia głębokiej depresji włącznie.
Od ponad 20 lat Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS) stara się nieść pomoc medyczną i duchową chorym w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Co roku kilkudziesięciu mieszkańców Warszawy trafia pod opiekę wolontariuszy tego najstarszego hospicjum w Warszawie.
Choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z fizycznym bólem i cierpieniem, nie jest w stanie zwalczyć lęku przed śmiercią. Z pomocą w tym trudnym momencie przychodzą wolontariusze, którzy spędzają z chorymi ostatnie chwile ich życia.