W świetle najnowszych prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia Polaków, NRPiP uruchomiła inicjatywę „Ostatni dyżur”.
Pacjenci oddziałów paliatywnych i hospicyjnych dolnośląskich placówek leczniczych mają zapewnioną właściwą opiekę zarówno medyczną, jak i psychologiczną. Placówki dysponują liczną i dobrze wykwalifikowaną kadrą, są odpowiednio wyposażone w sprzęt i urządzenia medyczne. Oddziały są w należytym stanie technicznym, estetyczne i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niemal połowa chorych w stanie terminalnym nie ma jednak szansy na taką opiekę, gdyż brakuje dla nich miejsc - alarmuje NIK.
Ból, cierpienie, wyniszczenie organizmu, a w końcu… śmierć. Według szacunków WHO nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ból jest leczony nieprawidłowo. W Polsce z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych. Dlaczego znane na świecie metody leczenia bólu nie są stosowane w Polsce? Dlaczego lekarze pozostają bierni, zamiast zmienić tragiczny, przepełniony bólem obraz walki z rakiem? Dyskusję w studio „Świat się kręci” podjął Maciej Kurzajewski i jego goście – reżyser Joanna Kos-Krauze, anestezjolog Jerzy Jarosz oraz gość dnia, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.
Ropoczęła się XVIII edycja akcji "Pola Nadziei" - kampanii zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą od 1981 roku prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie.
Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) przyznało 16 nowym ośrodkom onkologicznym akredytację Desygnowany Ośrodek Zintegrowanej Opieki Onkologiczno-Paliatywnej (Designated Centre of Integrated Oncology and Palliative Care). Ośrodki te wyróżniono na kongresie ESMO 2012, który odbył się w dniach 28 września - 2 października w Wiedniu, Austria. W czasie kongresu zwrócono także uwagę na dwie włoskie prace badawcze prezentujące funkcjonowanie opieki paliatywnej we Włoszech w praktyce. W ramach pierwszego projektu przeanalizowano zastosowanie środków przeciwbólowych, natomiast drugi poświęcony był różnym modelom integracji opieki paliatywnej z onkologią.
Trwa piętnasta edycja akcji „Pola Nadziei" - kampanii zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - w całej Polsce zbierane są fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
Każdy, kto dożył 50 lat i je przekroczył, zaczyna odczuwać, w którą stronę zmierza. Widzi też wyraźnie, że wszystko, co się urodziło, musi umrzeć. Człowiek robi się na to bardziej wrażliwy. Młodość jest zwrócona bardziej ku życiu i nie zaprząta sobie głowy takimi sprawami, jak choroba, samotność czy śmierć. To jest zupełnie naturalne, że pomagamy innym, przecież robimy to też dla siebie - mówi Małgorzata Braunek.
Wiosną, kiedy kwitną żonkile - hospicja na całym świecie zbierają fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. W tym roku w Polsce po raz czternasty trwa akcja "Pola Nadziei".
Trwa XIII edycja kampanii Pola Nadziei - zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą od 26 lat prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Hasło tegorocznej kampanii brzmi "Między ziemią a niebem kwitną".
Ponad 112 tysięcy złotych zebrała Fundacja Hospicyjna w ramach zbiórki publicznej towarzyszącej V kampanii społecznej "Hospicjum to też Życie". Zebrane środki w całości posłużyły do zakupu leków i sprzętu medycznego, który w najbliższych dniach trafi do 101 ośrodków hospicyjno-paliatywnych biorących udział w kampanii.
W tym roku hospicja otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia niespełna 280 milionów złotych. To zbyt mało, by zapewnić leczenie potrzebującym - uważają przedstawiciele hospicjów. Ks. Marek Kujawski z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu mówi nawet, że tak niskie wsparcie jest kpiną z człowieka. Z kolei dr Jadwiga Panek-Lenartowicz z hospicjum O. Pio w Radomiu powiedziała, że nie można oszczędzać na ludziach chorych, szczególnie umierających.
10 października już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Pierwsze na świecie hospicjum - Hospicjum Świętego Krzysztofa - powstało w 1967 roku w Londynie.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań zapewniających osobom dorosłym odpowiednie standardy postępowania z zakresu opieki paliatywno – hospicyjnej. Chodzi tu głównie o wyeliminowanie dyskryminacji wobec pacjentów umierających z powodu innych schorzeń niż nowotwory.