Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland pobił w miniony weekend polski rekord otwarcia. W premierowy weekend obraz z Robertem Więckiewiczem w roli głównej obejrzało 147 304 widzów.
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
W internecie wystartowała oficjalna strona internetowa filmu "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz w reżyserii Agnieszki Holland porównywany jest do "Listy Schindlera" i "Pianisty".
Trudno się dziwić Agnieszce Holland, że sięgnęła po książkę Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa", by przenieść ją na ekran (polska premiera filmu „W ciemności" 6 stycznia 2012). To świetny materiał na film, nie tylko ze względu na dramatyczne, mało znane wydarzenia, które opisuje, ale niezwykłą postać Leopolda Sochy.
W wieku 90 lat zmarła Ida Fink, polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia, mieszkająca od 1957 roku w Izraelu.
Książka Danny'ego Baza „Tajni egzekutorzy" to historia polowania na nazistowskiego zbrodniarza Ariberta Heima, polowania zakończonego sukcesem. Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby tak było naprawdę, jednak naszym zdaniem opowieść Baza to bajka.
„Zając z Patagonii" - autobiograficzna książka Claude'a Lanzmanna, reżysera wstrząsającego dokumentu „Shoah" - to barwna i fascynująca opowieść, która jednak niekiedy może denerwować, zwłaszcza polskiego czytelnika.
16 kwietnia na nowojorskim Manhattanie odbyła się uroczystość oficjalnego nazwania imieniem legendarnego kuriera Państwa Podziemnego - Jana Karskiego - skrzyżowania Madison Avenue oraz 37th Street, przy którym mieści się Konsulat Generalny RP. Uchwałę o zmianie nazwy Rada Miasta Nowy Jork podjęła we wrześniu ubiegłego roku.
Senator Barack Obama, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA, złożył projekt rezolucji o uczczeniu działalności zmarłej 12-go maja 2008 roku Ireny Sendler.
Żona Prezydenta RP w towarzystwie Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej odwiedziły Irenę Sendler w Klasztorze Zakonu Bonifratrów w Warszawie. Wręczając bukiet biało-czerwonych róż i pamiątkową srebrną szkatułkę z bursztynem w imieniu swoim i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Maria Kaczyńska złożyła uszanowanie dla dokonań Ireny Sendler.