W środę (29 marca) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na film Azyl - poruszającą opowieść o Antoninie Żabińskiej, żonie dyrektora warszawskiego zoo, która wspólnie z mężem ukrywała podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów.
W Tel Awiwie w wieku 93 lat zmarł Samuel Willenberg, ostatni ocalały z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Urodzony w Częstochowie Willenberg został wysłany do obozu w Treblince w wieku 19 lat.
Raz na jakiś czas zdarzają się filmy, po których widzowi trudno wydobyć z siebie głos. Raz na jakiś czas zdarzają się filmy godne miana arcydzieła.
Dziś mija 100 lat od urodzenia Jana Karskiego. Autora raportu w sprawie Holocaustu z 1942 roku uhonorowano specjalnym "doodle".
Byli więźniowie i ocaleni z Zagłady, politycy oraz duchowni wzięli udział w ceremonii obchodów 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Nie każdy film traktujący o II wojnie światowej i Holokauście musi być pogrążony w mroku. Chociaż "Biegnij, chłopcze, biegnij" porusza naprawdę ciężkie tematy, niesie ze sobą nadzieję.
Jeden z najważniejszych polskich pamiętników XX wieku. Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki.
27 stycznia odbędą się obchody rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi byli więźniowie obozu i przedstawiciele władz różnych szczebli.
Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się do Arbeitsamtu. Chcą dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec.
Wojna wojną, a ludzie ludźmi. Choć "W ciemności" rozgrywa się w bardzo konkretnym miejscu i czasie, wydźwięk filmu jest uniwersalny.
Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland pobił w miniony weekend polski rekord otwarcia. W premierowy weekend obraz z Robertem Więckiewiczem w roli głównej obejrzało 147 304 widzów.
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
W internecie wystartowała oficjalna strona internetowa filmu "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz w reżyserii Agnieszki Holland porównywany jest do "Listy Schindlera" i "Pianisty".
Trudno się dziwić Agnieszce Holland, że sięgnęła po książkę Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa", by przenieść ją na ekran (polska premiera filmu „W ciemności" 6 stycznia 2012). To świetny materiał na film, nie tylko ze względu na dramatyczne, mało znane wydarzenia, które opisuje, ale niezwykłą postać Leopolda Sochy.
W wieku 90 lat zmarła Ida Fink, polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia, mieszkająca od 1957 roku w Izraelu.