Od dawna wiadomo, że hojność może mieć pozytywny wpływ na osobę, która ją wykazuje, na przykład zwiększyć szczęście, pewność siebie, a nawet zdrowie fizyczne. Na Uniwersytecie Indiana wykazano też, że przekazywanie datków może mieć jeszcze inny potencjalny skutek: może przekładać się na atrakcyjność fizyczną.
Psycholodzy odkryli, że stres w obliczu niesprawiedliwości może skłonić nasz mózg w stronę altruizmu.
Napiętnowanie osób z nadwagą staje się normą kulturową na całym świecie, nawet w miejscach, gdzie tradycyjnie ceniono większe ciała.
Jeśli potkniesz się w miejscu publicznym lub pomylisz otyłą kobietę z przyszłą matką i zaczerwienisz się na twarzy, nie miej sobie tego za złe. Psycholodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sugerują, że ludzie, którzy łatwo wpadają w zakłopotanie, są również bardziej godni zaufania i hojni.
Z wiekiem ludzie stają się bardziej hojni. Przynajmniej jeśli chodzi o gotowość do pomocy nieznajomym, mówią naukowcy z National University of Singapore (NUS).
Uczeni potwierdzają słowa z Nowego Testamentu: „większa jest radość w dawaniu niż w braniu" (Dz 20, 35). Hojność pozwala prowadzić szcześliwsze życie niż egoizm, mówią badacze z Uniwersytetu w Zurichu.