Z czego zrezygnujesz najprędzej w razie konieczności: z Internetu, telewizji czy telefonu komórkowego? Na to zadane przez miesięcznik Reader's Digest pytanie, w większości krajów padała najczęściej odpowiedź: telewizor. Co ciekawe, to kobiety byłyby bardziej skłonne odmówić sobie ulubionych programów.
W 2009 roku mija 30. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Z tej okazji Skarbnica Narodowa wyemitowała medal pamiątkowy wybity z 1 kg czystego srebra.
71-letnia Isobel Varley pobiła niezwykły rekord - jest najbardziej wytatuowaną seniorką na świecie. Zostanie wpisana do Księgi rekordów Guinnessa
W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa Adam Struzik i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisali porozumienie na rzecz rozwoju bibliotek. Mazowieckie jest pierwszym regionem, w którym je podpisano, ale program ma objąć cały kraj. W ramach programu biblioteki mają m.in. zostać wyposażone w komputery z z dostępem do Internetu.
Powszechnie wiadomo, że permanentny stres ma zgubny wpływ na zdrowie. Może prowadzić do zaburzenia snu, problemów z koncentracją, utraty możliwości obronnych organizmu. Tym ważniejsza jest więc przez wielu postponowana i niedoceniana umiejętność - odpoczywanie.
Według danych amerykańskiego National Center for Education, niemal połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (43% mężczyzn i 49% kobiet) jest zaangażowana w jakąś formę kształcenia ustawicznego. Niestety w Polsce sytuacja jest znacznie gorsza.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku wystosowała do Gazety Wyborczej list otwartym, w którym zawarto ostry protest przeciwko wypowiedziom deprecjonującym działalność polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zamieszczonym w artykule jaki pojawił się w GW akcji społecznej „Polska to nie jest kraj dla starych ludzi”.
Według National Center for Education Statistics, niemal połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (43% mężczyzn, 49% kobiet) jest zaangażowana w jakąś formę ustawicznego kształcenia (lifelong learning).
Według badań przeprowadzonych przez Ipsos, aż 47% Polaków pragnie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności – „aż”, ponieważ osiem lat temu odsetek ten wynosił 31%.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
W górach Oregonu przez dwa tygodnie szukano 76-letniej kobiety. Uzbrojona w łuk seniorka wybrała się na polowanie z dwa lata młodszym mężem. W trakcie wyprawy odłączyła się, nie mogąc odnaleźć drogi powrotnej, pozostała górach, gdzie temperatura spada powyżej zera stopni.
Międzynarodowy projekt „Agenci Podróży – 55 plus bez granic” to, jak głosi deklaracja, „promocja aktywnego starzenia się i usprawnienia mobilności osób starszych w całej Unii Europejskiej”. Do projektu zaproszono 10 państw: Grecję, Włochy, Finlandię, Niemcy, Portugalię, Cypr, Estonię, Słowację, Polskę i Czechy.
Jak wykazują wyniki najnowszych badań instytutu Pentor, Polacy bardzo cenią sobie drobne przyjemności czyli przyjemne czynności i drobne zakupy, które pozwalają oderwać się od codzienności, dają odprężenie i podnoszą na duchu. Lubimy także obdarowywać bliskich.
Brytyjscy emeryci częściej przeglądają strony internetowe niż zajmują się ogrodem czy majsterkowaniem. Coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, chętnie poznają informatyczne nowinki.
Jedną z dobrych rzeczy, która przychodzi wraz z emeryturą jest większa ilość czasu do osobistego wykorzystania. Seniorzy, którzy poświęcają swój czas na realizację starych i odkrywanie nowych hobby i zainteresowań, wiodą znacznie ciekawsze, szczęśliwsze a co za tym idzie - zdrowsze i dłuższe życie.