Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.
Zima za nami. Pora, by rozruszać ciało i powrócić do wiosennej sylwetki. Sprzyjać temu będą spacery i dłuższe wycieczkowe trasy. Do wszelkich eskapad w plener należy być jednak odpowiednio przygotowanym. Wybierając się w góry lub też nie będąc pewnym sprzyjającej aury, warto zawczasu pomyśleć o zmiennych warunkach atmosferycznych i ich wpływie na organizm. Zanim więc wyruszysz na górski szlak, pomyśl, jak właściwie dobrać strój wierzchni i bieliznę, by zapewnić sobie poczucie komfortu na całej wyznaczonej trasie.
Seniorzy zaangażowani w pracę na działce lub ogrodzie są bardziej optymistycznie nastawieni do świata, lepiej się odżywiają, są w dobrej kondycji fizycznej i mają więcej energii niż ci, którzy nie lubią ogrodniczych zajęć.
Sylvester Stallone otworzył pierwszą wystawę swojego malarstwa.
Im dłużej pozostaje się aktywnym fizycznie, tym dłużej można prowadzić przyjemne i produktywne życie. Intensywne ćwiczenia mogą mieć szkodliwy wpływ na kości, stawy i mięśnie u osób po pięćdziesiątce, dlatego pływanie jest idealnym sposobem dla seniorów na zachowanie formy i dobrego samopoczucia. Z tego powodu powinno stać się ich hobby.
Zespół akademickich badaczy z inicjatywy iPlusa przygotował raport „Mobilny internet 50+" dotyczący użytkowania mobilnego internetu przez osoby powyżej 50. roku życia. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Mobilność" poświęconego społecznym, technologicznym, psychologicznym i ekonomicznym przemianom zachodzącym pod wpływem korzystania z technologii mobilnych.
Ponad sto lat po tym, jak zostały wynalezione, kolejki elektryczne są nadal popularnymi zabawkami pod choinkę.
Dojrzałość oznacza bycie zajętym. Praca, dorastające dzieci lub małoletnie wnuki, obowiązki domowe, wszystko to zajmuje znaczną część dnia. Hobby i życie towarzyskie z konieczności muszą zejść na dalszy plan. Nierzadko w pewnym momencie spostrzega się, że jedyny kontakt z dawnymi przyjaciółmi to ten telefoniczny, bądź przez naszą klasę czy facebook...
Pasja pochłania wiele czasu i energii (czasem także - pieniędzy), ale jej rozwijanie daje wiele radości i sprawia przyjemność. Dobre samopoczucie i zadowolenie to jednak nie wszystko, hobby może pomóc poprawić funkcje poznawcze w każdym wieku, wynika z badań.
Przynajmniej w Japonii. Tamtejsi mężczyźni ruszyli do kuchni i chętnie w niej pozostają długie godziny. Gotowanie stało się dla dojrzałych panów hobby i sposobem na randkę.
Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury postrzegając pracę jako kierat, który zajmuje znaczną część dnia. Niektórzy mają po prostu dość i pragną większej ilości czasu na odpoczynek, inni przed przejściem na świadczenie planują, co będą mogli nadrobić, do jakich zajęć wrócić, w co nowego się zaangażować. Są bowiem tacy, którzy muszą skanalizować gdzieś rozpierającą ich energię. Bez względu na osobowość jednak dobrze mieć pasję. Na emeryturze przydaje się szczególnie, bo łagodzi chaos związany z nową sytuacją i daje radość.
Począwszy od kursów akademickich, a skończywszy na lekcjach muzyki bez zbędnego przesiadywania w salach. Edukacja na starość nie musi w dzisiejszych czasach ograniczać się do zwykłej szkoły czy kursu prowadzonego w normalnym trybie. Możliwość edukacji na odległość w czasie i miejscu Tobie przyjemnym daje obecna technologia.
Prawdopodobnie najstarsi alpiniści na świecie to wspinający się na ekwadorskie szczyty 75-letni Fabian Zurita i 85-letni zdobywca Kilimanjaro Conqueror George Solt.
Około stu starszych kobiet skoczy na spadochronie w najbliższą sobotę w pobliżu Baldwin w zachodnim Wisconsin - a potem udadzą się na koktajl, aby świętować swój wyczyn.
Najstarszym śmiałkiem, który zdobył szczyt Kilimandżaro, został 82-letni George Solt z Maidenhead w Wielkiej Brytanii.