Oceniając grono przyjaciół, bierze się pod uwagę jakość, nie ilość relacji. Żeby tworzyć dobre, bliskie znajomości, trzeba wymagać zarówno od siebie, jak i od kandydata na przyjaciela. Oto, co prawidzwi przyjaciele robią inaczej niż inni.
Pewne aktywności stanowią skuteczną ochronę przed demencją. Używaj komputera, wykazuj aktywność towarzyską i miej hobby, a z dużym prawdopodobieństwem unikniesz otępienia.
Dobry dzień to taki, na którego wspomnienie lub nadejście się uśmiechasz. I wcale nie musi wiązać się z niezwykłym wydarzeniem w Twoim życiu - w dużej mierze od nas samych zależy, czy kolejne godziny w pracy i poza nią będą miały pozytywny wydźwięk. Sprawdź, co robić, by codziennie zapewnić sobie nieco lepszy nastrój.
44 procent Polaków, aktywnych zawodowo mieszkańców średnich i dużych miast, przyznaje, że często zastanawia się w jaki sposób będzie spędzać czas na emeryturze. Kobiety częściej niż mężczyźni planują sposób spędzania czasu po przejściu na emeryturę. Firma BCMM - badania marketingowe zapytała aktywnych zawodowo Polaków w wieku 45-65, mieszkających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, o to, jak planują spędzanie wolnego czasu na emeryturze.
Najczęstsze symptomy depresji to: głęboki smutek, apatia, utrata zainteresowania tym, co dzieje się dokoła. Chorzy tracą energię do działania, trudno im się skoncentrować i wykonywać codzienne obowiązki. Jednakże depresja może objawiać się także w znacznie mniej klarowny sposób - te cztery oznaki powinny nakłaniać do powinny nakłaniać do bliższego przyjrzenia się sobie lub komuś bliskiemu - w razie konieczności - poddania się profesjonalnej diagnozie.
Jeśli chcesz uniknąć demencji, nie pozwól swojemu umysłowi „osiąść na laurach", musisz go angażować w różne przedsięwzięcia i robić to regularnie.
Dla wielu z nas koniec roku to okazja do podsumowań i robienia planów. Chętnie podejmujemy nowe wyzwania i staramy się ulepszyć dotychczasowe życie, dlatego dokonujemy postanowień noworocznych. I nawet jeśli nie dotrzymamy ich przez 12 miesięcy, pozwolą spróbować nowych rzeczy i pomogą usprawnić sfery, które dotychczas „kulały". Zobacz, jakie konkretnie postanowienia mogą przynieść ciekawe efekty - może się zainspirujesz?
Nie jest łatwo wskazać na obiektywne czynniki trwałości związku, bo każda para jest inna i widzi odmienne przyczyny siły swojego małżeństwa. Niemniej jednak, wydaje się, że pewne sprawy są podobne dla każdej relacji. Włoscy badacze zapytali ponad trzy tysiące wieloletnich par o ich przepis na wspólne życie. Oto, co zaproponowano.
Szczęście stało się pojęciem kojarzonym z czymś nieosiągalnym, górnolotnym, niezrozumiałym. Dzisiaj nawet filozofowie i psycholodzy wolą używać określeń: dobrostan czy zadowolenie. Bez względu na terminologię, wiadomo, w czym rzecz - chodzi o taki stan, w którym uważamy, że niczego więcej nam nie potrzeba, czujemy się spełnieni i radośni. I okazuje się, że do tego nie potrzeba wygranej w lotto czy niespodziewanego spadku, bo nie chodzi o momentalną radość, ale wypracowanie nastawienia, które pozwala z pogodą przechodzić przez życie.
80-letni Masaaki Hiroi jest twórcą zabawek. Uwielbia swój odziedziczony po ojcu zawód i chce dożyć dwusetnych urodzin, by móc kontynuować pracę.
Samotność stała się globalną „epidemią". Wraz ze starzeniem się populacji zwiększa się problem braku odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i ich izolacji. Wielu jest zdania, że staruszka z nudów wyglądająca przez okno to charakterystyczny obrazek przedstawiający smutną rzeczywistość. Nie chcesz tak spędzać jesieni życia? Zacznij działać już teraz. Coś da się zrobić.
Nie spodziewałeś się takiego obrotu spraw. Miało być inaczej, a - wbrew oczekiwaniom - dana sprawa znalazła inny finał. Co robić, by poradzić sobie z rozczarowującym skutkiem? Jest kilka sposobów na sprostanie takiej sytuacji.
Mężczyźni, którym zależy na długowieczności, powinni wiązać się z inteligentnymi kobietami, mówią baacze z University of Aberdeen.
Badacze z Uniwersytetu Teksasu w Dallas postanowili sprawdzić, jakie działania mają silny wpływ na możliwości poznawcze. Określone aktywności bowiem pozwlają liczyć na ostrość umysłu także w starszym wieku.
Ostatnia dekada zmieniła podejście Polaków do gotowania i kulinariów w ogóle. Teraz to już nie tylko obowiązek, ale modne hobby, którym zajmują się całe rodziny. Cel przygotowywania posiłków także jest inny. Teraz gotuje się dla przyjemności i po to, by spędzić razem czas. Zmieniło się też to, co i jak gotujemy. Nadal cenimy sobie tradycyjną kuchnię, jednak chętniej próbujemy nowości, już nie tylko odtwarzając przepisy, ale także modyfikując je i komponując własne. Większą uwagę zaczęliśmy przykładać do wyglądu potraw. Jakie są powody tego nagłego wzrostu zainteresowania kulinariami?