Obecnie nierzadko oczekuje się, że pracownicy będą odpowiadać na e-maile związane z pracą po godzinach lub zabierać ze sobą laptopy na wakacje. Jednak zacieranie się granic między obowiązkami i życiem osobistym może wpływać na dobre samopoczucie ludzi i prowadzić do wyczerpania, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Zurychu.
Posiadanie hobby ma związek z mniejszą liczbą objawów depresji i wyższym poziomem poczucia szczęścia, zdrowia i zadowolenia z życia wśród seniorów.
Stresujące wydarzenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby czy poważne problemy finansowe, znacznie zwiększają ryzyko upadków w roku następującym po takim incydencie.
Seniorzy zaangażowani w różne zajęcia mogą istotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji, przekonują eksperci z Uniwersytetu Simona Frasera.
Jeśli masz tzw. "chandrę", zajmij się swoim hobby, szybko i znacząco poprawia nastrój.
Psycholodzy mówią, że genetyka, płeć i stan neurologiczny mają istotny wpływ na poziom poczucia szczęścia u danej osoby. Nie bez znaczenia są niezależne od nas doświadczenia, w tym dzieciństwo, przeżyte wypadki, czy utrata kogoś bliskiego. Poza biologicznymi i losowymi czynnikami jednak jest sporo takich, które bezpośrednio zależą od samych. Dostrzega się, że pewne cechy (które można wypracować) i zachowania są wspólne u tych, którzy deklarują wysoki poziom dobrostanu i satysfakcji z życia.
Samotność to współczesna plaga. Chociaż łatwiej nam się komunikować z innymi, np. dzięki nowym technologiom, to współczesny styl życia sprzyja izolacji i rozluźnianiu więzi międzyludzkich. Co robić, gdy poczucie samotności jest przemożne?
Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Kreatywność to słowo, które ciągle zyskuje na popularności. Zewsząd słyszymy, że potrzeba jej, by móc liczyć na sukcesy zawodowe czy nawet pomyślność każdego naszego przedsięwzięcia. Tymczasem w rodzimych warunkach o kreatywność dość trudno, bo nasze szkoły jej nie uczyły (a i dziś robią to nieliczne), a poza tym to w ogóle dosyć nowa dla nas koncepcja i jako pracodawcy oraz pracownicy od niedawna się jej uczymy. Można ją jednak wypracować - sprawdź, jak tego dokonać.
Oceniając grono przyjaciół, bierze się pod uwagę jakość, nie ilość relacji. Żeby tworzyć dobre, bliskie znajomości, trzeba wymagać zarówno od siebie, jak i od kandydata na przyjaciela. Oto, co prawidzwi przyjaciele robią inaczej niż inni.
Pewne aktywności stanowią skuteczną ochronę przed demencją. Używaj komputera, wykazuj aktywność towarzyską i miej hobby, a z dużym prawdopodobieństwem unikniesz otępienia.
Dobry dzień to taki, na którego wspomnienie lub nadejście się uśmiechasz. I wcale nie musi wiązać się z niezwykłym wydarzeniem w Twoim życiu - w dużej mierze od nas samych zależy, czy kolejne godziny w pracy i poza nią będą miały pozytywny wydźwięk. Sprawdź, co robić, by codziennie zapewnić sobie nieco lepszy nastrój.
44 procent Polaków, aktywnych zawodowo mieszkańców średnich i dużych miast, przyznaje, że często zastanawia się w jaki sposób będzie spędzać czas na emeryturze. Kobiety częściej niż mężczyźni planują sposób spędzania czasu po przejściu na emeryturę. Firma BCMM - badania marketingowe zapytała aktywnych zawodowo Polaków w wieku 45-65, mieszkających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, o to, jak planują spędzanie wolnego czasu na emeryturze.
Najczęstsze symptomy depresji to: głęboki smutek, apatia, utrata zainteresowania tym, co dzieje się dokoła. Chorzy tracą energię do działania, trudno im się skoncentrować i wykonywać codzienne obowiązki. Jednakże depresja może objawiać się także w znacznie mniej klarowny sposób - te cztery oznaki powinny nakłaniać do powinny nakłaniać do bliższego przyjrzenia się sobie lub komuś bliskiemu - w razie konieczności - poddania się profesjonalnej diagnozie.