Ponad 20 mln osób, czyli 65 proc. wybiera się w tym roku na wakacje – wzrost o 2 mln w porównaniu do 2018 roku. Ponad 9 mln osób (48 proc.) wybiera się za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju. Na letni wyjazd wakacyjny planów nie ma 28 proc. Polaków.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym większość Polaków planuje wyjazdy wypoczynkowe. Najchętniej wyjeżdżamy na 7 do 10 dni. Planując wakacje za granicą najczęściej wybieramy Hiszpanię. Tam na turystów czeka piękna pogoda, plaże, zabytki i wspaniała hiszpańska kuchnia pełna charakterystycznych potraw.
Tańsze urlopy wielkanocne w biurach podróży. Ich klienci spędzają święta znacznie chętniej poza domem niż w ubiegłym roku. Z rodzicami i opiekunami Wielkanoc spędzi w ten sposób o 30 proc. dzieci więcej.
Hiszpanię odwiedza rocznie około 55 milionów turystów z zagranicy i ustępuje ona pod tym względem jedynie Francji. Kraj ten należy do najpopularniejszych kierunków obieranych także przez Polaków. Półwysep Iberyjski przyciąga turystów piękną pogodą, dobrą kuchnią i serdeczną atmosferą. Najpopularniejsze w Hiszpanii są plaże – Costa Brava, Costa Blanca czy Costa del Sol gromadzą przybyszów z całego świata.
Hiszpanie postanowili, iż Pedro Almodóvar będzie reprezentował ich kraj w rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyser o nominację zabiegać będzie ze swym najnowszym dziełem "Julieta".
Niezależnie od wszystkiego co nas otacza, a często życiowo przytłacza, czas letni to moment, w którym szczególnie intensywnie myślimy o wypoczynku. Jedni chcą naładować swoje wyczerpane akumulatory, inni zresetować głowy. Ktoś odkrywa w sobie nowe pasje, a ktoś inny szuka wyjątkowych miejsc, aby zarażać odkrywaniem świata innych. Bo przecież: "Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi". Każdy z nas ma swój własny, bardzo dobry powód, aby wyjechać, odpocząć, poczuć przysłowiowy wiatr we włosach lub w żaglach.
Serial oparty na powieściowym cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” George'a R.R. Martina słynie nie tylko z nadzwyczajnego zamiłowania twórców do zabijania kluczowych bohaterów, ale także z niebagatelnego rozmachu, nieporównywalnego bodaj do żadnej innej telewizyjnej produkcji. Wszystkie krainy, miasta czy wyspy z wykreowanego przez amerykańskiego pisarza uniwersum doczekały się za sprawą HBO wysmakowanych realizacji, dla których twórcy serialu przemierzyli niemal całą kulę ziemską. To właśnie połączenie wspaniałych historycznych lokacji i troskliwie wyselekcjonowanych plenerów z kunsztem artystów odpowiedzialnych za rekwizyty, kostiumy i wizualizacje komputerowe zadecydowało o niezwykłym realizmie serialowych wydarzeń.
Za tydzień, 8 kwietnia 2016 roku we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 16. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W programie tegorocznego przeglądu znalazło się dwanaście najgłośniejszych hiszpańskich filmów ubiegłego sezonu.
Końcówka wakacji to dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku idealny okres na wyprawę na rowerze. Upały nie są już aż tak uciążliwe, a pogoda ciągle pozwala na całodzienne szaleństwo na dwóch kółkach i podziwianie widoków z prędkością nie przekraczającą kilkunastu kilometrów na godzinę. Długość niektórych tras wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania wygodnego miejsca na nocleg.
Lonely Planet, wydawnictwo specjalizujące się w przewodnikach turystycznych, opublikowało ranking najlepszych europejskich destynacji turystycznych. Klasyfikacja została sporządzona na podstawie ocen zespołu redaktorów i autorów Lonely Planet.
Andaluzja: stolica flamenco, Azulejos, korridy i wina. Spalona od gorąca ziemia, błękitne niebo, prażące słońce, ale też zacienione patia z fontannami, kolorowe azulejos i dziesiątki donic z bujną roślinnością. Andaluzja większości kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (korrida, wino, flamenco). Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji.
Fuerteventura, Teneryfa, Majorka, Lanzarote i Gran Canaria. Oto najpopularniejsze wśród polskich turystów hiszpańskie wyspy. Dlaczego lubimy je najbardziej?
Analizując ceny ofert i porównując je z ubiegłym sezonem trzeba powiedzieć sobie szczerze. Jest drożej. Średnio nawet o 10-15 proc. Dla wielu naszych rodaków nie jest to problem, ale kiedy zaczyna się planować wakacje dla kilku osób, wzrost kosztów może stanowić duży problem. Dokąd warto wybrać się w nadchodzącym sezonie bez nadmiernego narażania budżetu na ogromne wydatki?
Ile czasu trzeba pracować, żeby pozwolić sobie na wakacje w Grecji, Egicie czy w Tunezji? Polak zarabiający średnią krajową potrzebuje na to niespełna cztery tygodnie. Jednakże duża część osób zatrudnionych na szeregowych stanowiskach jeśli chce spędzić urlop na zagranicznej wycieczce, musi przeznaczać na to znacznie więcej niż miesięczne wynagrodzenie.
Pobyt w sanatorium lub u rodziny, ostatecznie tanie wycieczki w góry lub nad morze – według stereotypu to jedyne wyjazdowe formy wypoczynku, na który stać seniorów. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok wzrasta liczba osób po 55 roku życia, które planują zagraniczne wakacje – także poza sezonem.