Czterdzieści lat temu, 6 czerwca 1973 roku, zmontowano w zakładach dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej pierwsze egzemplarze Fiata 126p, z oryginalnych włoskich części. 22 lipca 1973 roku uruchomiono seryjną produkcję Fiata 126p, najpierw w FSM w Bielsku-Białej, a od września 1975 roku także w zakładzie w Tychach.
Sytuacja w Warszawie jest napięta. W ciągu roku władzę przejmuje siedem kolejnych rządów, dochodzi do kilku kryzysów gabinetowych, kraj boryka się z coraz większymi problemami gospodarczymi, rośnie polityczna aktywność Piłsudskiego. Wszystkiemu bacznie przygląda się Kreml…
Dziś obchodzimy 222. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt państwowych - w całej Polsce odbywają się liczne uroczystoości mające uczcić to wydarzenie.
Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.
Prezydent Bronisław Komorowski po raz pierwszy wręczył Ordery Krzyża Niepodległości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. - Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i utrwalać pamięć tych najtrudniejszych chwilach- podkreślił prezydent.
- Jesteśmy gotowi na wojnę nawet, gdy szanse są marne, stając w obronie podejmuje się walkę. Czy to jest warte największego poświęcenia, niech każdy sam to ocenia - rapują Pono i Kazan, wchodząc tym samym w skórę głównych bohaterów.
Pobudzenie do refleksji nad sensem powstania styczniowego to główny cel, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski, wystawy „1863. Gra o niepodległość", którą otwarto 21 stycznia w Warszawie. Na ekspozycji zgromadzono plakaty, zdjęcia i mapy walk z Rosjanami.
Lokalne placówki archiwów państwowych, posiadające w swoich zbiorach unikatowe materiały dokumentujące historyczne momenty w dziejach Polski, przygotowały samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe i jego uczestników, które będą odbywać się w całym kraju w 2013 r.
15 lutego do kin trafi film "Tajemnice Westerplatte". W sieci pojawił się zwiastun dzieła. Mieli wytrwać dwanaście godzin, bronili Westerplatte przez siedem dni. Obraz ukazuje historię zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku.
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła tzw. skróconą listę filmów, które mogą dalej walczyć o nominację dla najlepszego obrazu zagranicznego. W zestawieniu nie ma polskiego kandydata, "80 milionów" Waldemara Krzystka.
Dwóch czołowych profesorów odrzuciło tezę o anglosaksońskim pochodzeniu angielskiego, twierdząc, że mają dowody na to, iż wywodzi się ze Skandynawii.
Tak rozpoczyna się wiele listów, które co roku z wypiekami na twarzy piszą najmłodsi. Postać dobrotliwego starca obdarowującego grzeczne dzieci zrosła się z zachodnią kulturą. I choć Święty obchodzi imieniny właśnie dziś czyli 6 grudnia, stanowi też coraz bardziej integralny symbol świąt Bożego Narodzenia.
Fundacja Przestrzeń Kobiet organizuje Warsztaty Historii Kobiet, w których mają wziąć udział kobiety w wieku 60+ i poniżej 25 roku życia.
Jakiś czas temu, po kolejnym wielkim rozczarowaniu, obiecałam sobie, że już na polski film do kina nie pójdę. Nazwisko Władysława Pasikowskiego zadziałało jednak jak magnes i seansu nie żałuję.
Historia jest jak zając przyczajony pod miedzą... Na spotkaniach autorskich czytelnicy często pytają pisarza skąd bierze pomysły na książkę. „Dom na Kresach” to opowieść zrodzona z przypadkowego spotkania Marsdena chłopca (późniejszego pisarza) i czterdzieści lat starszej od niego Zofii Ilińskiej. Poetki i właścicielki pensjonatu w Kornwalii.