Dziś nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Józef Oleksy, były premier i marszałek Sejmu. Miał 68 lat.
"Niezłomny" nie jest pierwszym filmem Angeliny Jolie, wyjaśnia jednak, czemu ten poprzedni ("Kraina miodu i krwi") nie zdobył rozgłosu.
Do sieci trafił zwiastun filmu "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka. Dzieło stanowi opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli.
Angelinie Jolie bardzo zależało na tym, by jej najnowszy film, dramat "Niezłomny", mogli oglądać młodzi widzowie. Produkcja otrzymała ostatecznie dość łagodną kategorię wiekową PG-13.
Dziś w Warszawie zmarła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Józefa Piłsudskiego. Miała 94 lata.
11 listopada zakończyła się I wojna światowa, a równocześnie jest to data przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu. Dziś obchodzimy 96. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Warszawie 27 września br. Wzięli w nich udział m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.
- 31 sierpnia, dzień otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jest ważnym dniem dla polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, dla całej Europy i świata - mówiła szefowa resortu kultury prof. Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości inaugurującej działanie tej instytucji. ECS to międzynarodowe centrum kulturalne o funkcjach muzealnych, wystawienniczych i naukowo-badawczych, które będzie upowszechniało pamięć o antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce i innych krajach.
Co jeszcze można napisać o wydarzeniu, które należy do najsilniej wyrytych w pamięci i tożsamości Polaków? O zrywie, który ukształtował już kilka pokoleń? O walce, która do dziś budzi emocje i kontrowersje?
Stosunek Polaków do Powstana Warszawskiego staje się coraz bardziej jednoznaczny. Według trzech piątych ogółu badanych (61%) powstanie warszawskie było potrzebne i dobrze, że do niego doszło.
Kiedy w 1910 roku zmarł król Wielkiej Brytanii Edward VII, za jego trumną ramię w ramię szli między innymi kajzer Wilhelm II, wielki książę Michał Romanow, francuski minister spraw zagranicznych Stéphen Pichon i arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jednakże już wtedy ich poczynania wprawiały w ruch żarna historii, które w ciągu najbliższych lat miały zetrzeć w proch tak wiele istnień.
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wraz z powstańcami warszawskim wystosowała apel do warszawiaków o godne i spokojne uczczenie tegorocznych jubileuszowych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawy.
„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa wypowiedziane przez aktorkę Joannę Szczepkowską 25 lat temu urosły do rangi symbolu. Dziś niemal dokładnie powtórzył je amerykański prezydent, mówiąc "Wybory 4 czerwca początkiem końca komunizmu w Europie".
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
Od 9 do 11 kwietnia w Pradze będzie odbywać się III edycja międzynarodowego sympozjum „Pamięć Europy”, poświecona współczesnej kulturze pamięci w kontekście przypadających w tym roku ważnych rocznic historycznych. Udział w sympozjum wezmą przedstawiciele ponad 150 instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku z ponad 20 krajów Europy