Zmarł Janusz Tazbir, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce. Miał 89 lat.
"Człowiek i jego bezpieczeństwo, obywatel i jego szczęśliwość, ojczyzna i jej całość." Te słowa Kołłątaja przyświecały pracom komisji konstytucyjnej. 3 maja 1791 roku to dzień uchwalenia ustawy zasadniczej na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków w Rzeczpospolitej po I rozbiorze. Konstytucja majowa ustaliła podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Krzesło nr 14, uważane za najbardziej udany produkt przemysłowy świata, ma już 155 lat. Jaka jest tajemnica dawnych mebli, które do dziś pozostają nowoczesne? Przedstawiamy kamienie milowe w łączeniu funkcjonalności z designem.
W roku 1945 za murami polskiego klasztoru rozgrywa się dramat kobiet, które muszą sprostać największemu wyzwaniu swojego życia i na nowo odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania.
W tym roku po raz szósty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony jako święto państwowe. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Gérard Depardieu zagra w ekranizacji powieści "Kozetka Stalina". Aktor, który ma już na koncie film biograficzny o Rasputinie, przygotowuje się do kolejnego projektu. Będzie to udział w adaptacji powieści "Le Divan De Staline" Jeana-Daniela Baltassata, w Polsce znanej pod tytułem "Kozetka Stalina".
W Lusowie w woj. wielkopolskim stanął pomnik gen. , naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego. Odsłonięcie pomnika poprzedził patriotyczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Polskich Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa z udziałem solistki - skrzypaczki Franceski Crotti Muśnickiej z Włoch – krewnej gen. Dowbor-Muśnickiego. Następnie w lusowskim kościele odprawiona została msza św. z uwzględnieniem ceremoniału wojskowego, koncelebrowana przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
W Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Czesław Kiszczak. Miał 90 lat.
Od 3 sierpnia w wirtualnym Muzeum Utraconym można oglądać nową wystawę utraconych dzieł sztuki „Kielichy”. Kolekcję stanowi 10 drogocennych obiektów, które zostały wywiezione z Polski w czasie II wojny światowej.
W warszawskiej Cytadeli powstanie Muzeum Historii Polski - zdecydował rząd. Na budowę Muzeum, realizowaną w latach 2016-2019, z państwowej kasy trafi 310 mln zł. Otwarcie zaplanowano na listopad 2018 roku. Muzeum rocznie może odwiedzać ponad 500 tysięcy osób.
9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w prawie 40 miastach Polski archiwa państwowe otworzą swoje podwoje. Dni Otwarte w archiwach państwowych odbędą się również w sobotę 13 czerwca. Obchodom towarzyszyć będą warsztaty, wystawy oraz spotkania związane z historią miast i regionów.
Archiwa państwowe prowadzą rozległe prace nad digitalizacją i udostępnianiem narodowego zasobu archiwalnego w formie cyfrowej, w tym również w Internecie. W rezultacie archiwa państwowe odnotowały w roku 2014 dalszy wzrost liczby korzystających z archiwów w formie elektronicznej i tradycyjnej.
„Nikt nie ma prawa kneblować tego, co przeszłość ma nam do powiedzenia”. Głównym motywem tej książki jest tajemnica, a raczej wiele tajemnic. Dotyczą one zarówno ludzi jak i dzieł sztuki.
W sobotę 16 maja w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w całym kraju odbędzie się premierowy pokaz filmu przygotowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone”. Produkcja opowiada o miejscach, do których niemiecki okupant w czasie II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz – malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku.
Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. Uchwalono ją w sposób demokratyczny – Polacy umieli pokazać wszystkim, że nowoczesną reformę państwa można było również w tamtych brutalnych czasach przeprowadzić bez rozlewu krwi.