W najbliższy piątek w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna się tydzień imprez kulturalnych Wrocław Non Stop, zorganizowanych z okazji przypadającego w Noc Świętojańską imienin patrona miasta – świętego Jana. Festiwal u progu lata ma być także wizytówką Wrocławia, który stara się o organizację wystawy Expo 2012. Tematem ekspozycji ma być „Kultura czasu wolnego”. W programie tegorocznej imprezy Wrocław Non Stop znajduje się kilkadziesiąt imprez – wystawy, koncerty, zawody sportowe, miejskie i osiedlowe pikniki, akcje plastyczne i przedstawienia teatralne.
Fundacja MaMa zaprasza na pierwszą odsłonę projektu edukacyjno-kulturalnego „Warszawa Kobiet”. Najbliższy spacer „Od kościoła do Pałacu. Centrum miasta” odbędzie się w sobotę, 16 czerwca.
Z sondażu przeprowadzonego przez Ośrodek Badań Opinii Publicznej wynika, że 57% Polaków uważa, iż pomniki żołnierzy radzieckich powinny pozostać tam, gdzie stały do tej pory.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.
8 maja w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia w wersji docelowej programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas spotkania Janusz Kurtyka, prezes IPN i wiceminister kultury Tomasz Merta przypomnieli podstawowe zawożenia programu, którego inauguracja miała miejsce 1 września 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski dokonał dziś otwarcia sieci dokumentacyjnej programu "Świadkowie Historii". Sieć dokumentacyjna jest kompleksową bazą wszystkich podmiotów, stowarzyszeń i organizacji w Polsce, które zbierają lub mają w swoim posiadaniu relacje i wspomnienia świadków historii XX wieku.
Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską, objęli honorowy patronat nad filmem „Post Mortem. Opowieść katyńska” w reżyserii Andrzeja Wajdy. To bardzo długo oczekiwane przedsięwzięcie polskiej kinematografii jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej. Premiera filmu odbędzie się 17 września tego roku, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał 11 marca we Wrocławiu państwową instytucję kultury Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Podpisanie aktu o powołaniu instytucji nastąpiło w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Misją nowej instytucji będzie prezentacja powojennej historii i dziedzictwa kulturowego Polaków na ziemiach zachodnich.
"Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.
Byłem przy nim prawie czterdzieści lat. Najpierw przez dwanaście lat w Krakowie, a potem przez kolejnych dwadzieścia siedem w Rzymie.Zawsze przy nim. Zawsze u jego boku.A teraz, w chwili śmierci, poszedł sam. (...) Po tamtej stronie, kto mu towarzyszy? - mówi kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim, która stała się podstawą książki "Świadectwo".
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło akcję promującą patriotyzm - Patriotyzm Jutra. Szef resortu, Kazimierz M. Ujazdowski, zaprezentował bohaterów billboadrowego przedsięwzięcia, które zapoczątkowano już w kilku miastach, są to pary stworzone z zasłużonych seniorów i młodych, wyróżniających się czymś ludzi. „To jest sojusz dwóch pokoleń, sojusz bohaterów niepodległej Polski oraz kreatywnej części młodej generacji”, tłumaczy Kazimierz Ujazdowski.
Oparta na faktach powieść Bogusława Wołoszańskiego odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci, którzy te tajemnice posiedli, zatarli ślady i zniszczyli dokumenty uznając, że prawda może być zbyt szokująca.
W dniach 30 listopada do 3 grudnia w Warszawie odbywać się będą XV Targi Książki Historycznej. Targom towarzyszyć będą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Udział w Targach zapowiedziało blisko stu wydawców z całej Polski, którzy łącznie zaprezentują około 1,5 tys. nowości wydawniczych.
11 listopada, w rocznicę odzyskania niepodległości, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się sesja inaugurująca działalność redakcji nowego kanału tematycznego telewizji publicznej - TVP Historia. W uroczystości wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński.
Od jutra w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać wystawę historyczną „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Celem wystawy jest – jak piszą jej autorzy - „przywrócenie pamięci o ludobójstwie, jego ofiarach i sprawcach”.