Prezydent stolicy przedstawiła program oficjalnych uroczystości, których organizatorem jest m.st. Warszawa. Obchody z udziałem władz państwach, samorządowych a przede wszystkim powstańców, tradycyjnie odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.
Międzynarodowy Dzień Kobiet, niegdyś obchodzony hucznie, dziś ogranicza się raczej do symbolicznego kwiatka i standardowych życzeń. Same kobiety natomiast wykorzystują święto do przypomnienia o swoich prawach.
Do Majora „Łupaszki”, którego podobizna znalazła się na znaczkach w roku 2016, dołączają „Słony” i „Rój”, którzy są bohaterami emisji filatelistycznej „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”, która wejdzie do obiegu 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
35 lat temu miało miejsce jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Po kilkunastu miesiącach "karnawału Solidarności" komunistyczna władza postanowiła wystąpić z całą swoją siłą, wprowadzając stan wojenny. Szok, niedowierzanie i przerażenie towarzyszyło wówczas wielu ludziom. Ci, którzy żyli w tym czasie często potrafią dokładnie opowiedzieć o tym, co działo się tego dnia.
„Rodziłam się u zbiegu dwóch epok. Za późno, aby tańczyć kankana, za wcześnie, aby podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją".
W wieku 93 lat zmarł w Tel Awiwie Szimon Peres - pochodzący z Polski izraelski polityk, premier i prezydent Izraela, jeden z posłów najdłużej zasiadających w Knesecie. "Najbardziej jestem dumny z rzeczy, które powinienem zrobić jutro" – zwykł mawiać.
W celu upamiętnienia 72. rocznicy Powstania Warszawskiego w poniedziałek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy oraz wielu innych miast zostały uruchomione syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. To tylko jeden ze sposobów, na które w całej Polsce czci się pamięć powstańców i ich bohaterski zryw.
"Bunt i pokojowa walka Solidarności to jedyne, obok wielkopolskiego, polskie powstanie, które kończy się zwycięstwem."
„Reguły gry w powojennym świecie przypominały ruletkę. Zwłaszcza tu, w Breslau, królował przypadek." „Wypędzony” to chyba jedyna powieść skupiająca się na czasie gdy miasto to jeszcze nie był Wrocław, a już nie Breslau.
Polacy deklarują większe zainteresowanie historią niż czynili to prawie 30 lat temu – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W rzeczywistości jednak znajomość konkretnych dat istotnych dla dziejów Polski jest obecnie mniejsza niż w roku 1987. Można przypuszczać, że deklaracje zainteresowania historią, mimo braku kompletnej wiedzy, wynikają współcześnie z poprawności społecznej oraz dostępu do nowych technologii, dzięki którym dat nie trzeba pamiętać, ponieważ w każdej chwili można sprawdzić datę dowolnego wydarzenia.
Zmarł Janusz Tazbir, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce. Miał 89 lat.
"Człowiek i jego bezpieczeństwo, obywatel i jego szczęśliwość, ojczyzna i jej całość." Te słowa Kołłątaja przyświecały pracom komisji konstytucyjnej. 3 maja 1791 roku to dzień uchwalenia ustawy zasadniczej na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków w Rzeczpospolitej po I rozbiorze. Konstytucja majowa ustaliła podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Krzesło nr 14, uważane za najbardziej udany produkt przemysłowy świata, ma już 155 lat. Jaka jest tajemnica dawnych mebli, które do dziś pozostają nowoczesne? Przedstawiamy kamienie milowe w łączeniu funkcjonalności z designem.
W roku 1945 za murami polskiego klasztoru rozgrywa się dramat kobiet, które muszą sprostać największemu wyzwaniu swojego życia i na nowo odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania.
W tym roku po raz szósty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony jako święto państwowe. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.