Dramat Andrzeja Wajdy "Katyń" otrzymał nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wśród obrazów, które stoczą walkę o Oscara znajdują się także filmy z Rosji, Kazachstanu, Izraela i Austrii.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
22 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy etnograficznej "Gospodarstwo. Rzeczy zwyczajne, niezwykłe, zapomniane". Przedmioty, które będzie można oglądać w salach wystawowych, niezbyt często oglądają światło dzienne. Wydobywane z muzealnych magazynów uzupełniają od czasu do czasu rozmaite ekspozycje. Na tej powierzono im rolę główną.
W dniach 9-10 listopada br. na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość nadania pośmiertnie wyższych stopni oficerskich i służbowych żołnierzom Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszom policji, straży granicznej i służby więziennej zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy cykl specjalnych audycji.
Jak widzą Kościuszkę obcokrajowcy, a jak Polacy można się będzie przekonać na wystawie otwartej w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Złoży się na nią ponad 90 prac nadesłanych na konkurs „Ekslibris kościuszkowski z okazji 190 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki”. Wystawa potrwa do końca grudnia.
Zdaniem „Dziennika”, niemal pewną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla jest 97-letnia Irena Sendler, która w czasie II wojny światowej uratowała z getta w Warszawie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Decyzję w sprawie tegorocznego laureata podejmie dziś komitet norweskiego parlamentu w Oslo, ale nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero w piątek, 12 października.
Marek Edelman, wybitny kardiolog, działacz polityczny i społeczny, ostatni żyjący przywódca Powstania w Getcie Warszawskim, otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uroczystość odbyła się 5 października w Sali Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich.
"Katyń" Andrzeja Wajdy to pierwsza polska fabularna produkcja poświęcona zbrodni katyńskiej. W role głównych bohaterów wcielili się: Maja Ostaszewska, Jan Englert, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Danuta Seneka, Paweł Małuszyński, Maja Komorowska i Stanisława Celińska.
Powołany przez ministra kultury Komitet Selekcyjny pod przewodnictwem Janusza Majewskiego wybrał „Katyń” Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Premiera dramatu odbyła się 17 września w Teatrze Wielkim w Warszawie, w w 68 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Na ekrany kin film wszedł 21 września.
Warszawskie centrum handlowe „Złote Tarasy” rozpoczyna współpracę z Narodowym Centrum Kultury. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest projekt „Świadkowie Historii”.
Siedem lat temu, w ostatnim roku XX stulecia, w Maisons Laffitte zmarł Jerzy Giedroyc, wybitny publicysta emigracyjny, polityk, prawnik, żołnierzu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wydawca i opiekun intelektualistów – emigrantów z Polski po II wojnie światowej. Opus magnum jego życia były pismo „Kultura” oraz Instytut Literacki.
21 września na ekranach kin pojawi się najnowszy film Andrzeja Wajdy „Katyń", poruszająca opowieść o losach rodzin dotkniętych katyńską zbrodnią.
Na rynku księgarskim ukazała się pierwsza w Polsce antologia komiksu o Powstaniu Warszawskim. Publikacja jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego. Do współtworzenia antologii zaproszeni zostali najlepsi rysownicy i scenarzyści - "dream team" polskiego komiksu. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się jutro w Muzeum w „sali z Liberatorem”.
Zdjęcia do najnowszego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa” rozpoczynają się 8 sierpnia we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce próba fabularnej dokumentacji czasu stacjonowania wojsk sowieckich w naszym kraju.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.