W ciągu zaledwie trzech miesięcy istnienia Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na www.1944.wp.pl odwiedziło niemal 400 tys. internautów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który zaprasza do interaktywnego spaceru po salach wystawienniczych Muzeum.
6 lipca to dzień urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego, byłego prezydenta RP, człowieka, który budzi w Polakach skrajnie różne emocje: od szacunku i podziwu do nienawiści i oskarżeń o zdradę narodu. A sam generał mówi o sobie: „Nie będę się przefarbowywać, upiększać ex post, mówić, iż byłem inny niż byłem. Biorę odpowiedzialność na siebie. Odpowiadam za podejmowane decyzje. Czuję się również odpowiedzialny za działania osób oraz instytucji, które mi podlegały. I choć nie o wszystkim mogłem wiedzieć i na wszystko mieć wpływ - to jednak nie zamierzam szukać łatwego usprawiedliwienia, a najwyżej zrozumienia”.
W wieku 76 lat zmarła w Warszawie Anka Kowalska - dziennikarka, prozaiczka i poetka, działaczka opozycji.
Znakomita powieść Philippy Gregory opowiada o dwóch siostrach Boleyn, Annie i Marii, rywalizujących o względy króla Henryka VIII. Obie były gotowe na wszystko, aby zdobyć jego serce, a swym orężem uczyniły niegodziwość, intrygę i zdradę.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy ku końcowi chyliła się jego likwidacja przez Niemców. Choć z góry skazane na niepowodzenie, miało stanowić akt buntu wobec niesprawiedliwości i bestialstwa oprawców. Tegoroczne obchody rocznicowe będą obejmowały liczne uroczystości.
64 lata po tragedii wyjaśniła się tajemnica okoliczności, w jakich zginął Antoine de Saint-Exupery - lotnik i pisarz, autor "Małego Księcia", jednej z najbardziej znanych książek na świecie. Do zestrzelenia samolotu de Saint-Exupery'ego przyznał się 88-letni dziś były pilot Luftwaffe.
… niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…" Taką piosenkę śpiewało się w szkołach i przedszkolach jakieś trzydzieści lat temu. Wtedy Dzień Kobiet obchodzono hucznie, dziś wiele pań przyznaje, że tak naprawdę nie znosi tego święta.
W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, z udziałem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uroczyście zainaugurowano konferencję naukową „Żydowski Marzec 1968-2008” w 40. rocznicę wydarzeń.
Ponad 50 proc. ankietowanych Polaków sięga do korzeni, chce wiedzieć jak wyglądało życie ich dziadków czy pradziadków. Osiem lat temu takie zainteresowanie deklarowało 41 proc. respondentów.
Od lutego w czasopiśmie „Focus Historia” będzie można czytać felietony byłego prezydenta Polski, Lecha Wałęsy.
Dramat Andrzeja Wajdy "Katyń" otrzymał nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wśród obrazów, które stoczą walkę o Oscara znajdują się także filmy z Rosji, Kazachstanu, Izraela i Austrii.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
22 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy etnograficznej "Gospodarstwo. Rzeczy zwyczajne, niezwykłe, zapomniane". Przedmioty, które będzie można oglądać w salach wystawowych, niezbyt często oglądają światło dzienne. Wydobywane z muzealnych magazynów uzupełniają od czasu do czasu rozmaite ekspozycje. Na tej powierzono im rolę główną.
W dniach 9-10 listopada br. na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość nadania pośmiertnie wyższych stopni oficerskich i służbowych żołnierzom Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszom policji, straży granicznej i służby więziennej zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy cykl specjalnych audycji.
Jak widzą Kościuszkę obcokrajowcy, a jak Polacy można się będzie przekonać na wystawie otwartej w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Złoży się na nią ponad 90 prac nadesłanych na konkurs „Ekslibris kościuszkowski z okazji 190 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki”. Wystawa potrwa do końca grudnia.