Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało w darze nieznane dotąd zdjęcia stolicy wykonane po upadku Powstania, ale jeszcze przed wydaniem przez Hitlera rozkazu o zrównaniu miasta z ziemią. Uroczyste przekazanie kolekcji fotografii odbyło się w czwartek w siedzibie MPW. Darczyńcą jest Jerzy Przybysz, który przechowywał zdjęcia od 64 lat.
W środę w wieku 108 lat zmarł rosyjski rysownik Boris Jefimow. W czasie „zimnej wojny” stworzył postać „wuja Sama”, który obrazował kapitalistyczną Amerykę.
Helen Mirren dołączy do obsady filmu "The Debt" w reżyserii Johna Maddena.
Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego są organizatorami drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce... – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z dziejami naszego kraju.
Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.
Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Aktorzy grający w spektaklu „Bezgłośny krzyk”, opowiadającym o ludziach, którzy przeżyli zsyłkę na Syberię, zostali wyróżnieni honorowym tytułem Ambasador Sybiraków 2008. Wyróżnienie przyznała 17 września publiczność - 4,5 tys. przedstawicieli Rodzin Katyńskich biorących udział w V Światowym Dniu Sybiraków w Szymbarku na Kaszubach. - „Role ta pomogły tysiącom ludzi zrozumieć na czym polegał los Polaków Wywiezionych na Syberię. W imieniu tych, których los ten dotknął - dziękujemy” - czytamy w uzasadnieniu przyznania tytułu.
19 września w siedzibie Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu odbędzie się spotkanie inauguracyjne programu NESTOR, którego adresatami są osoby w wieku 50+. Jego celem jest wspieranie idei dialogu między kulturami i religiami, a pierwszym projektem z tego cyklu będzie „Dialog jesienny” czyli cykl międzywyznaniowych spotkań edukacyjno – integracyjnych dla osób dojrzałych.
Historycy Instytutu Pamięci Narodowej znaleźli niedawno dokumenty opatrzone kryptonimem „Tercet”, z których wynika, że Służba Bezpieczeństwa przez dziesięć lat inwigilowała artystów „Kabaretu pod Egidą”, wśród nich m. in. Piotra Fronczewskiego, Krystynę Jandę, Jana Pietrzaka.
W tym roku mija czterdzieści lat od wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Z tej okazji krakowskie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci narodowej przygotowało wystawę historyczną pt. „Inwazja 1968”, którą będzie można oglądać od 21 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie.
W ciągu zaledwie trzech miesięcy istnienia Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na www.1944.wp.pl odwiedziło niemal 400 tys. internautów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który zaprasza do interaktywnego spaceru po salach wystawienniczych Muzeum.
6 lipca to dzień urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego, byłego prezydenta RP, człowieka, który budzi w Polakach skrajnie różne emocje: od szacunku i podziwu do nienawiści i oskarżeń o zdradę narodu. A sam generał mówi o sobie: „Nie będę się przefarbowywać, upiększać ex post, mówić, iż byłem inny niż byłem. Biorę odpowiedzialność na siebie. Odpowiadam za podejmowane decyzje. Czuję się również odpowiedzialny za działania osób oraz instytucji, które mi podlegały. I choć nie o wszystkim mogłem wiedzieć i na wszystko mieć wpływ - to jednak nie zamierzam szukać łatwego usprawiedliwienia, a najwyżej zrozumienia”.
W wieku 76 lat zmarła w Warszawie Anka Kowalska - dziennikarka, prozaiczka i poetka, działaczka opozycji.
Znakomita powieść Philippy Gregory opowiada o dwóch siostrach Boleyn, Annie i Marii, rywalizujących o względy króla Henryka VIII. Obie były gotowe na wszystko, aby zdobyć jego serce, a swym orężem uczyniły niegodziwość, intrygę i zdradę.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy ku końcowi chyliła się jego likwidacja przez Niemców. Choć z góry skazane na niepowodzenie, miało stanowić akt buntu wobec niesprawiedliwości i bestialstwa oprawców. Tegoroczne obchody rocznicowe będą obejmowały liczne uroczystości.