Viggo Mortensen przyznał, że nie czuł się najlepiej w roli niemieckiego pisarza-nazisty w filmie "Good". Aktor, z pochodzenia Duńczyk, nigdy nie przepadał za Niemcami ze względu na dawne przeżycia jego krewnych.
"Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść. Nauczmy się je cenić. Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć, Gdy zbliży się nasz count desiere" – śpiewali przed laty Skaldowie. Nie sposób odmówić tej – prostej przecież – piosence racji. Wspomnienia pielęgnować można na różne sposoby. Najpopularniejszy z nich to oczywiście zbieranie pamiątkowych zdjęć. Nie ma chyba domu w Polsce, gdzie nie byłoby albumu z rodzinnymi fotografiami. O wiele rzadszym, ale uprawianym przez wielu naszych rodaków, sposobem na rejestrację przeszłości, jest pamiętnik.
W piątek, 28 listopada, w Centrum Kultury Bemowo odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „Taneczne Kawiarenki”, tym razem pod hasłem „Prywatki, festiwale, dyskoteki - w kinie i w realu”.
Ruchome obrazy przedwojennej Polski - Po-lin po hebrajsku - pozbawione są kolorów. Ożywiają je barwni i tak już dziś egzotyczni bohaterowie.
W wieku 82 lat, po ciężkiej chorobie zmarł Mieczysław Rakowski, były premier z czasów PRL, ostatni pierwszy sekretarz PZPR i wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Polityka".
Na rynku ukazał się właśnie zbiór tekstów Stefanii Grodzieńskiej „Kłania się PRL”. Znajdziemy tu felietony, humoreski i skecze autorki z lat 40-, 50- i 60 – tych. Książkę wydał Instytut Wydawniczy Latarnik.
Box DVD Jacka Kaczmarskiego - "Scena to dziwna...1980 - 2001" uzyskał status złotej płyty.
Najgłośniejszy film dokumentalny ostatnich lat doczekał się swojego książkowego uzupełnienia. Dramatyczna historia Pyjasa, Wildsteina i Maleszki spleciona z opowieścią o wydarzeniach roku 1977 odsłania tragiczne wydarzenia, które wciąż bolą i budzą emocje.
Ed Harris wystąpi w roli narratora filmu dokumentalnego "Return to Tarawa: The Leon Cooper Story". Obraz przedstawi historię Leona Coopera, weterana II wojny światowej walczącego o ocalenie plaży na wyspie Tarawa.
Lepiej późno niż wcale - to pierwsza myśl jaka przychodzi po obejrzeniu "Rysy" Michała Rosy. Polski widz doczekał się w końcu filmu, który subtelnie sięga po współczesną historię, nie koncentrując się na niej całkowicie, a wystawiając człowieka na plan pierwszy.
Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało w darze nieznane dotąd zdjęcia stolicy wykonane po upadku Powstania, ale jeszcze przed wydaniem przez Hitlera rozkazu o zrównaniu miasta z ziemią. Uroczyste przekazanie kolekcji fotografii odbyło się w czwartek w siedzibie MPW. Darczyńcą jest Jerzy Przybysz, który przechowywał zdjęcia od 64 lat.
W środę w wieku 108 lat zmarł rosyjski rysownik Boris Jefimow. W czasie „zimnej wojny” stworzył postać „wuja Sama”, który obrazował kapitalistyczną Amerykę.
Helen Mirren dołączy do obsady filmu "The Debt" w reżyserii Johna Maddena.
Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego są organizatorami drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce... – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z dziejami naszego kraju.
Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.