Już ponad 5 tysięcy osób zwiedziło wystawę „Europa-to nasza historia", otwartą 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu. Ta multimedialna podróż po meandrach historii zjednoczonej Europy potrwa do 5 sierpnia.
W ubiegłych latach na ekranach polskich kin królował Jan Paweł II. Po nim przyszedł Jerzy Popiełuszko, a teraz do panteonu filmowych portretów wielkich Polaków dołączają wojskowi. Po obrazie o ostatnich chwilach życia Władysława Sikorskiego, do kin trafiła produkcja przedstawiająca losy Emila Fieldorfa "Nila".
"Baader-Meinhof" to kolejny po "Upadku" przykład, że Niemcy znakomicie radzą sobie ze swoją historią. Scenariusz filmu oparto na bestsellerowej książce byłego redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel" Stefana Austa. Przedstawia historię założycieli organizacji terrorystycznej RAF, której głównym założeniem była walka z kapitalistycznym systemem Niemiec.
93-letni Japończyk oficjalnie został uznany za osobę, która przeżyła dwa ataki bomb atomowych - pierwszy w Hiroszimie, drugi kilka dni później w Nagasaki.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia" dwadzieścia lat po rozpoczęciu obrad Okrągłego Stołu Polacy mają zdecydowanie częściej pozytywny, niż negatywny stosunek do zawartych tam porozumień. Trzeba jednak podkreślić, że blisko co trzecia dorosła osoba podchodzi do tego wydarzenia obojętnie.
5 lutego w Galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Piotra Wittmana pt. „Requiem".
Po roku 1948, po wojnie sześciodniowej, nikt chyba nie ma najmniejszych wątpliwości co do waleczności Żydów. Tymczasem przypomnienie, iż wyznawcy religii mojżeszowej przed i w czasie II wojny światowej traktowani byli jako osoby pozbawione bojowego ducha to największa niespodzianka, jaką przynosi "Opór".
Colin Farrell i Ed Harris wystąpią w najnowszym filmie Petera Weira "The Way Back". Obraz powstanie w oparciu o książkę Sławomira Rawicza "Długi marsz", w której opisał on jedną z najbardziej zuchwałych ucieczek z sowieckiego łagru.
W Sankt Petersburgu zmarł Anatolij Gurewicz, legendarny szpieg radziecki, który był uważany za pierwowzór Otto Stirlitza z serialu „17 mgnień wiosny”. Miał 96 lat – informuje Gazeta Wyborcza.
W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się wczoraj prezentacja najnowszego projektu Instytutu Pamięci Narodowej – portalu „Bibliografia Historii Polskiej”. W serwisie znaleźć można dokumenty publikowane w drukowanej wersji „Bibliografii”, którą od ponad półwiecza przygotowuje Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk (Pracownia Bibliografii Bieżącej) w Krakowie.
Viggo Mortensen przyznał, że nie czuł się najlepiej w roli niemieckiego pisarza-nazisty w filmie "Good". Aktor, z pochodzenia Duńczyk, nigdy nie przepadał za Niemcami ze względu na dawne przeżycia jego krewnych.
"Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść. Nauczmy się je cenić. Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć, Gdy zbliży się nasz count desiere" – śpiewali przed laty Skaldowie. Nie sposób odmówić tej – prostej przecież – piosence racji. Wspomnienia pielęgnować można na różne sposoby. Najpopularniejszy z nich to oczywiście zbieranie pamiątkowych zdjęć. Nie ma chyba domu w Polsce, gdzie nie byłoby albumu z rodzinnymi fotografiami. O wiele rzadszym, ale uprawianym przez wielu naszych rodaków, sposobem na rejestrację przeszłości, jest pamiętnik.
W piątek, 28 listopada, w Centrum Kultury Bemowo odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „Taneczne Kawiarenki”, tym razem pod hasłem „Prywatki, festiwale, dyskoteki - w kinie i w realu”.
Ruchome obrazy przedwojennej Polski - Po-lin po hebrajsku - pozbawione są kolorów. Ożywiają je barwni i tak już dziś egzotyczni bohaterowie.
W wieku 82 lat, po ciężkiej chorobie zmarł Mieczysław Rakowski, były premier z czasów PRL, ostatni pierwszy sekretarz PZPR i wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Polityka".