Wydawnictwo AWM oraz portal historyczno-militarny Konflikty.pl przygotowali niespodziankę dla miłośników historii współczesnej - zwłaszcza dla tych, których szczególnie interesuje II wojna światowa. To książka „Ivo Jima" Erica Hammela.
20 lat po upadku muru berlińskiego, nostalgia za codziennością tamtych czasów jest coraz silniejsza. Skąd się bierze ta tęsknota i czy Polacy i Niemcy mają za czym tęsknić?
W niedzielę, 8 listopada, w godz. 11.00 do 16.00 Zamek na Mirowie w Książu Wielkim oraz Zespół pałacowo - parkowy w Młoszowej zostaną otwarte dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć je za darmo, w ramach projektu Szlak Renesansu w Małopolsce.
Film dokumentalny "Polański. Ścigany i pożądany" trafi do polskich kin 13 listopada. Obraz "Polański. Ścigany i pożądany" próbuje odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Pytanie bardzo aktualne w świetle ostatnich wydarzeń, w konsekwencji których polski reżyser przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w dniach 8 - 9 października do udziału w międzynarodowej konferencji podejmującej zagadnienia związane z ideą Wolności, jej obecnością w sferze publicznej i prywatnej oraz w perspektywie historycznej i wyzwań przyszłości.
17 września odbędzie się VI Światowy Zjazd Sybiraków. W ubiegłych latach w Zjeździe uczestniczyło każdorazowo ok. 5 tys. Sybiraków.
Zbliża się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach jej obchodów Biblioteka Narodowa udostępniła w Internecie cyfrowe kopie polskich gazet, odezw, ulotek i innych dokumentów znajdujących się w jej zbiorach, a pochodzących z sierpnia, września i pierwszych dni października 1939 roku.
Ekspres Solidarności wyruszy w swa drugą podróż przez Polskę już 26 sierpnia. Do 2 września 250 młodych ludzi z całego świata będzie przemierzać Polskę na pokładzie specjalnego pociągu, odwiedzając miejsca symbolizujące walkę o wolność i pokój oraz uczestnicząc w obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
W tym roku mija 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce, rozlegną się syreny, a przy pomniku „Gloria Victis” zgromadzą się kombatanci, przedstawiciele władz i ludność Warszawy.
8 czerwca historyk i pisarz Norman Davies obchodził 70. urodziny. W Krakowie jubileusz związanego z Polską od wielu lat Brytyjczyka obchodzono 22 czerwca.
Już ponad 5 tysięcy osób zwiedziło wystawę „Europa-to nasza historia", otwartą 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu. Ta multimedialna podróż po meandrach historii zjednoczonej Europy potrwa do 5 sierpnia.
W ubiegłych latach na ekranach polskich kin królował Jan Paweł II. Po nim przyszedł Jerzy Popiełuszko, a teraz do panteonu filmowych portretów wielkich Polaków dołączają wojskowi. Po obrazie o ostatnich chwilach życia Władysława Sikorskiego, do kin trafiła produkcja przedstawiająca losy Emila Fieldorfa "Nila".
"Baader-Meinhof" to kolejny po "Upadku" przykład, że Niemcy znakomicie radzą sobie ze swoją historią. Scenariusz filmu oparto na bestsellerowej książce byłego redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel" Stefana Austa. Przedstawia historię założycieli organizacji terrorystycznej RAF, której głównym założeniem była walka z kapitalistycznym systemem Niemiec.
93-letni Japończyk oficjalnie został uznany za osobę, która przeżyła dwa ataki bomb atomowych - pierwszy w Hiroszimie, drugi kilka dni później w Nagasaki.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia" dwadzieścia lat po rozpoczęciu obrad Okrągłego Stołu Polacy mają zdecydowanie częściej pozytywny, niż negatywny stosunek do zawartych tam porozumień. Trzeba jednak podkreślić, że blisko co trzecia dorosła osoba podchodzi do tego wydarzenia obojętnie.