13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
Z okazji przypadającej w sierpniu tego roku 90. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przygotowuje wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Celem ekspozycji jest upamiętnienie uczestników bitwy oraz ukazanie roli Warszawy i Mazowsza w powstrzymaniu marszu Armii Czerwonej na Zachód.
We wtorek, 13 kwietnia, w Warszawie odbędą się obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ich programie znajduje się między innymi uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz koncert „Pamiętam. Katyń 1940".
W najnowszym Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano pochodzący z archiwum STASI dokument jednoznacznie wskazujący na fakt zwerbowania w 1952 roku Wojciecha Jaruzelskiego w celach kontrwywiadowczych. Ówczesnego podpułkownika Jaruzelskiego zwerbował kpt. Informacji Wojskowej Czesław Kiszczak.
14 marca 1980 roku o godzinie 11:15 rozbił się wracający z Nowego Jorku samolot Ił-62 "Mikołaj Kopernik". Katastrofa, w której zginęło 87 osób należy donajtragiczniejszych w historii polskiego lotnictwa. Wśród ofiar była piosenkarka Anna Jantar.
Wydawało się, że spuściznę literacką Magdaleny Samozwaniec znamy w całości i już nic nas nie zaskoczy. Aż nagle, po kilkudziesięciu latach od śmierci największej damy polskiej satyry, Rafał Podraza znalazł pożółkłe, nieuporządkowane kartki. Maszynopis jakiejś opublikowanej powieści - pomyślał. Okazało się jednak, że są to teksty nieznane.
Świat tworzą okruchy, drobiazgi, drobne cząstki i szczegóły przechowywane w ludzkiej pamięci - zdaje się mówić Hanna Krall swoją najnowszą książką „Różowe strusie pióra". Książką niepozorną, wyciszoną i wspaniałą.
Warszawski sąd oddalił wniosek wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim dotyczący wstrzymania wydania jego biografii autorstwa Artura Domosławskiego - informuje Polskie Radio Wrocław.
Biblioteka cyfrowa Fides udostępniła w wersji cyfrowej wyjątkowy skarb – Księgę henrykowską. Jest to niezwykle cenny dokument polskości Śląska, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, sporządzony w latach 1268-1273. Znalazło się w nim pierwsze zapisane zdanie w języku polskim.
Od kilku tygodni nazwisko Romana Polańskiego nie schodzi z czołówek gazet. Nie jest to wyrachowana promocja jego najnowszego filmu, thrillera politycznego "The Ghost", ani tym bardziej dokumentu Mariny Zenovich. Reżysera polskiego pochodzenia dopadło ramię sprawiedliwości. Dokument "Polański: Ścigany i pożądany" świetnie uzupełni pobieraną z codziennych mediów wiedzę.
Wydawnictwo AWM oraz portal historyczno-militarny Konflikty.pl przygotowali niespodziankę dla miłośników historii współczesnej - zwłaszcza dla tych, których szczególnie interesuje II wojna światowa. To książka „Ivo Jima" Erica Hammela.
20 lat po upadku muru berlińskiego, nostalgia za codziennością tamtych czasów jest coraz silniejsza. Skąd się bierze ta tęsknota i czy Polacy i Niemcy mają za czym tęsknić?
W niedzielę, 8 listopada, w godz. 11.00 do 16.00 Zamek na Mirowie w Książu Wielkim oraz Zespół pałacowo - parkowy w Młoszowej zostaną otwarte dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć je za darmo, w ramach projektu Szlak Renesansu w Małopolsce.
Film dokumentalny "Polański. Ścigany i pożądany" trafi do polskich kin 13 listopada. Obraz "Polański. Ścigany i pożądany" próbuje odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Pytanie bardzo aktualne w świetle ostatnich wydarzeń, w konsekwencji których polski reżyser przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w dniach 8 - 9 października do udziału w międzynarodowej konferencji podejmującej zagadnienia związane z ideą Wolności, jej obecnością w sferze publicznej i prywatnej oraz w perspektywie historycznej i wyzwań przyszłości.