Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla stolicy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.
Z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze specjalnym apelem do warszawiaków zwróciła się Prezydent Warszawy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich:
22 lipca 1955 r zakończono budowę warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Trzy lata temu budynek, wybudowany jako "dar narodu radzieckiego dla polskiego", został wpisany do rejestru zabytków.
100 lat temu, do słów wiersza Marii Konopnickiej, Feliks Nowowiejski skomponował Rotę - jedną z najważniejszych pieśni w historii Polski. Utwór został wykonany po raz pierwszy na Zjeździe Grunwaldzkim w Krakowie w 1910 roku, podczas odsłonięcia pomnika Władysława Jagiełły.
Z okazji sześćsetnej rocznicy zwycięstwa nad wojskami krzyżackimi Skarbiec Mennicy Polskiej wyprodukował kolekcję srebrnych numizmatów. Nadrukowany na nie został jeden z najsłynniejszych polskich obrazów - „Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Z kolei Poczta Polska wydała znaczek wraz z kopertą Pierwszego Dnia Obiegu i stemplem z dwoma „nagimi" mieczami.
Bohaterem opozycji demokratycznej w Polsce jest przede wszystkim pierwszy przywódca NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa - wybika z badań CBOS. Jego nazwisko wymieniła niemal połowa respondentów pytanych o osoby będące dla nich autorytetami opozycji demokratycznej w PRL. Jest to wynik tym bardziej znaczący, że pytanie miało formułę otwartą – ankietowani nie wybierali nazwisk z gotowej listy, ale sami je podawali.
64 procent Polaków jest przekonanych, że w latach 1980 - 1981 "Solidarność" była ruchem wyrażającym interesy całego społeczeństwa. Znacznie mniej osób uważa, że reprezentowała ona wtedy partykularne interesy związkowe (14 proc.) lub dbała jedynie o sprawy swoich działaczy (11 proc.). Obecna działalność związku postrzegana jest zupełnie inaczej. Blisko połowa badanych (47 proc.) sądzi, że promuje on przede wszystkim interesy swoich działaczy, ponad jedna czwarta (27 proc.) uważa, że związek ten walczy o prawa swoich członków, a tylko co jedenasty (9 proc.) - że ma na uwadze interesy całego społeczeństwa.
Jutro we Wrocławiu, w Domu Edyty Stein zostanie otwarta niezwykła wystawa „Wrocławianie, o których chcemy pamiętać”, poświęconą mieszkańcom Wrocławia, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
25 lat po śmierci ks. Jerzego Popiełuszko dobiega końca proces jego beatyfikacji, której termin wyznaczono na 6 czerwca 2010. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkowy medal okolicznościowy z wizerunkiem duchownego.
Historycy z Austrii, Holandii i Wlk. Brytanii połączyli swe siły, aby zbadać sposób, w jaki społeczeństwa średniowieczne wykorzystywały przeszłość do ustalenia poglądów na temat ludzi i ich tożsamości oraz w jaki sposób te poglądy nadal odgrywają ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
Z okazji przypadającej w sierpniu tego roku 90. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przygotowuje wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Celem ekspozycji jest upamiętnienie uczestników bitwy oraz ukazanie roli Warszawy i Mazowsza w powstrzymaniu marszu Armii Czerwonej na Zachód.
We wtorek, 13 kwietnia, w Warszawie odbędą się obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ich programie znajduje się między innymi uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz koncert „Pamiętam. Katyń 1940".
W najnowszym Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano pochodzący z archiwum STASI dokument jednoznacznie wskazujący na fakt zwerbowania w 1952 roku Wojciecha Jaruzelskiego w celach kontrwywiadowczych. Ówczesnego podpułkownika Jaruzelskiego zwerbował kpt. Informacji Wojskowej Czesław Kiszczak.
14 marca 1980 roku o godzinie 11:15 rozbił się wracający z Nowego Jorku samolot Ił-62 "Mikołaj Kopernik". Katastrofa, w której zginęło 87 osób należy donajtragiczniejszych w historii polskiego lotnictwa. Wśród ofiar była piosenkarka Anna Jantar.