„Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec” – mówi Rita Cosby, jedna z najpopularniejszych amerykańskich dziennikarek telewizyjnych, która nieoczekiwanie, 65 lat po wojnie, ze zdumieniem odkryła przeszłość swojego ojca, Polaka, bohatera Powstania Warszawskiego.
We wrześniu minęła 60. rocznicę śmierci legendarnej pieśniarki doby przedwojennej Hanki Ordonówny.
8 listopada 2010 r. do księgarń trafi najnowsza publikacja Normana Daviesa „Zaginione królestwa". Będzie to światowa premiera książki brytyjskiego historyka silnie związanego z Polską.
Wojciech Smarzowski, twórca "Wesela" i "Domu złego", reżyseruje nowy film z udziałem Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego. Dzielo nosi tytuł "Róża z Mazur".
Grupa Elektryczne Gitary powraca z nowym, wyjątkowym albumem. Wydawnictwo zatytułowane "Historia" będzie miało wymiar edukacyjny.
We wrześniu rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Janusza Zaorskiego "Syberiada Polska". Scenariusz został napisany na podstawie bestsellerowej powieści Zbigniewa Dominy o tym samym tytule.
Dziś przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Powrót do Ojczyzny" przekazali na ręce Marszałka Sejmu RP 215 tysięcy 571 podpisów złożonych pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej. Do nadania biegu legislacyjnego potrzebne było 100 tysięcy podpisów.
17 września w Gdańsku i Szymbarku odbędą się obchody Światowego Dnia Sybiraka. W programie obchodów znajduje się m.in. spektakl teatralny „Serca moc”, poświęcony Hance Ordonównie która podczas II wojny światowej zajmowała się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców w Uzbekistanie.
Za Uralem, głównie w Kazachstanie żyją jeszcze tysiące Polaków, którzy w ramach sowieckich czystek etnicznych zostali wysiedleni ze swojego kraju. Jeszcze 10 lat temu setki naszych rodaków powracały do Polski, jednak od momentu uchwalenia przez rząd nieefektywnych przepisów, uniemożliwiających sprawną repatriację, tendencja ta wyraźnie maleje. Obecnie w bazie RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tysiąca osób, które mimo obietnicy otrzymania wizy, nie mogą osiedlić się w Polsce, ponieważ nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych. Szacuje się, że kolejnych kilka tysięcy osób jest zainteresowanych powrotem do ojczyzny.
Występy Macy Gray, Rufusa Wainwrighta i Marianne Faithfull, spektakularne widowisko plenerowe oraz pokazy filmowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowało Europejskie Centrum Solidarności z okazji obchodów 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia '80.
Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla stolicy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.
Z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze specjalnym apelem do warszawiaków zwróciła się Prezydent Warszawy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich:
22 lipca 1955 r zakończono budowę warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Trzy lata temu budynek, wybudowany jako "dar narodu radzieckiego dla polskiego", został wpisany do rejestru zabytków.
100 lat temu, do słów wiersza Marii Konopnickiej, Feliks Nowowiejski skomponował Rotę - jedną z najważniejszych pieśni w historii Polski. Utwór został wykonany po raz pierwszy na Zjeździe Grunwaldzkim w Krakowie w 1910 roku, podczas odsłonięcia pomnika Władysława Jagiełły.
Z okazji sześćsetnej rocznicy zwycięstwa nad wojskami krzyżackimi Skarbiec Mennicy Polskiej wyprodukował kolekcję srebrnych numizmatów. Nadrukowany na nie został jeden z najsłynniejszych polskich obrazów - „Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Z kolei Poczta Polska wydała znaczek wraz z kopertą Pierwszego Dnia Obiegu i stemplem z dwoma „nagimi" mieczami.