Z jednej strony historia ta obejmuje zaledwie kilka miesięcy, z drugiej zaś sięga ponad 100 lat wstecz. Z jednej mówi o młodej kobiecie z pasją, z drugiej o wielu pokoleniach jednej rodziny. Przeszłość i teraźniejszość łączą się w niej, tworząc bogato ilustrowaną, wzruszającą opowieść...
PRL to nie tylko kopalnie i stocznie. To nie tylko Solidarność i walka z systemem. To także "zwyczajny" okres, w którym ludzie kombinują, oszukują, kantują i się zakochują.
Na Zamku Królewskim w Warszawie 22 grudnia br. odbyła się uroczystość z okazji 20. rocznicy przekazania insygniów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziś rano w swoim londyńskim domu zmarła Irena Anders, druga żona generała Władysława Andersa. Informację potwierdziła ambasada RP i rodzina generałowej.
Polacy powinni być wdzięczni Yannickowi Haenelowi za jego książkę „Jan Karski". Powieść francuskiego pisarza jest hołdem dla polskiego bohatera - emisariusza Państwa Podziemnego, obroną Polski przed niesprawiedliwymi zarzutami, a zarazem ciężkim oskarżeniem aliantów, którzy w czasie wojny nie zrobili nic, by ratować Żydów przed Zagładą.
W dniach 25-28 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się Targi Książki Historycznej. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych.
W czasach PRL-u samochód dla zdecydowanej większości Polaków był marzeniem. Po drogach jeździły warszawy, syrenki, fiaty 125 p i 126 p, polonezy, a wołgi robiły za eksluzywne limuzyny. Ale przecież można było też dostrzec inne marki – o tych wszystkich autach pisze Tomasz Szczerbicki w bogato ilustrowanej książce „Samochody w PRL-u” (wydawnictwo Vesper). Zapewne wielu czytelników z sentymentem sięgnie po tę publikację.
Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił dziś tablicę upamiętniającą zaciągnięcie warty przed Pałacem Prezydenckim przez polskich żołnierzy w sierpniu 1915 r. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy została uruchomiona biało-czerwona iluminacja Pałacu Prezydenckiego.
W dniu 1 listopada na czterech wrocławskich cmentarzach i kilkunastu cmentarzach Dolnego Śląska odbędzie się kwesta z przeznaczeniem na budowę we Lwowie Pomnika Profesorów Lwowskich.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotowuje wystawę "Polskie Państwo Podziemne", której wernisaż odbędzie się w nowo wyremontowanej Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku, 25 października o godz. 16. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Preisner-Stokłosa. Wystawa inicjuje działalność Gabinetów Władysława i Zofii Bartoszewskich oraz Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w kamienicy.
„Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec” – mówi Rita Cosby, jedna z najpopularniejszych amerykańskich dziennikarek telewizyjnych, która nieoczekiwanie, 65 lat po wojnie, ze zdumieniem odkryła przeszłość swojego ojca, Polaka, bohatera Powstania Warszawskiego.
We wrześniu minęła 60. rocznicę śmierci legendarnej pieśniarki doby przedwojennej Hanki Ordonówny.
8 listopada 2010 r. do księgarń trafi najnowsza publikacja Normana Daviesa „Zaginione królestwa". Będzie to światowa premiera książki brytyjskiego historyka silnie związanego z Polską.
Wojciech Smarzowski, twórca "Wesela" i "Domu złego", reżyseruje nowy film z udziałem Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego. Dzielo nosi tytuł "Róża z Mazur".
Grupa Elektryczne Gitary powraca z nowym, wyjątkowym albumem. Wydawnictwo zatytułowane "Historia" będzie miało wymiar edukacyjny.