Marian Pankowski, uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł 3 kwietnia w Brukseli. Pisarz miał 92 lata.
Dobrze udokumentowana i pasjonująca książka „Ścigając zło" brytyjskiego pisarza i dziennikarza Guya Waltersa pokazuje, jak po II wojnie światowej wiele zrobiono, żeby nie złapać i nie postawić przed sądem tysięcy zbrodniarzy nazistowskich.
Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Janusza Majewskiego (m.in. „Zaklęte rewiry", „C.K. Dezerterzy") z udziałem zarówno polskich sław aktorskich (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak) i utalentowanych debiutantów (Adam Wróblewski, Dawid Kot, Mikołaj Jodliński, Adam Zduńczyk).
Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.
Rozpoczęła się międzypokoleniowa dyskusja o ponadczasowych postawach, wartościach i kryzysie autorytetów pokolenia XXI wieku, którą zainspirowała najnowsza książka Władysława Bartoszewskiego i Michała Komara o tytule „Pod prąd”. W kampanii opinie wyrazili przedstawiciele opiniotwórczych środowisk, m.in. Henryka Krzywonos, Jurek Owsiak, Aga Zaryan i Tomasz Raczek. W dniu inauguracji kampanii w warszawskim kinie Kultura miało miejsce spotkanie z autorami, Władysławem Bartoszewskim i Michałem Komarem.
Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?
„Zając z Patagonii" - autobiograficzna książka Claude'a Lanzmanna, reżysera wstrząsającego dokumentu „Shoah" - to barwna i fascynująca opowieść, która jednak niekiedy może denerwować, zwłaszcza polskiego czytelnika.
27 stycznia, po raz szósty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 1 listopada 2005 roku. Dzień ten jest też kolejną rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec oraz położony w obrębie Pojezierzy Iławskiego i Ostródzkiego Kanał Elbląski, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 14 stycznia, zostały uznane za Pomniki Historii.
Z jednej strony historia ta obejmuje zaledwie kilka miesięcy, z drugiej zaś sięga ponad 100 lat wstecz. Z jednej mówi o młodej kobiecie z pasją, z drugiej o wielu pokoleniach jednej rodziny. Przeszłość i teraźniejszość łączą się w niej, tworząc bogato ilustrowaną, wzruszającą opowieść...
PRL to nie tylko kopalnie i stocznie. To nie tylko Solidarność i walka z systemem. To także "zwyczajny" okres, w którym ludzie kombinują, oszukują, kantują i się zakochują.
Na Zamku Królewskim w Warszawie 22 grudnia br. odbyła się uroczystość z okazji 20. rocznicy przekazania insygniów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziś rano w swoim londyńskim domu zmarła Irena Anders, druga żona generała Władysława Andersa. Informację potwierdziła ambasada RP i rodzina generałowej.
Polacy powinni być wdzięczni Yannickowi Haenelowi za jego książkę „Jan Karski". Powieść francuskiego pisarza jest hołdem dla polskiego bohatera - emisariusza Państwa Podziemnego, obroną Polski przed niesprawiedliwymi zarzutami, a zarazem ciężkim oskarżeniem aliantów, którzy w czasie wojny nie zrobili nic, by ratować Żydów przed Zagładą.