Daniel Olbrychski przebywał we wtorek, 14 czerwca 2011 r. w Toruniu wraz z ekipą filmu "A week in Poland" (Tydzień w Polsce). Pełnometrażowa produkcja dokumentalna ma opowiedzieć obcokrajowcom o najważniejszych miejscach w Polsce.
Książka przebyła niebywale długą drogę, żeby wyglądać tak jak teraz. Obecnie wyróżniamy dwie główne formy książki - wersję papierową i elektroniczny tekst, czyli e-book. Czy nowoczesna, elektroniczna wersja książki wyprze jej papierową „starszą siostrę" z obiegu?
Jerzy Skolimowski zagra króla Jana III Sobieskiego w historycznym obrazie "Bitwa pod Wiedniem".
Niezwykłe wystawy, eksponaty, których nie można zobaczyć na codzień, pokazy interaktywne, gry miejskie i wyjątkowa okazja by usłyszeć fascynujące historie - to wszystko czeka chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w kolejnej edycji Nocy Muzeów.
„Biała Maria" - nowa książka wybitnej polskiej pisarki i reportażystki Hanny Krall trafiła do księgarń 4 maja. Publikacja ukazuje się nakładem Świata Książki.
Władze Warszawy zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja”, które odbędzie się 3 maja 2011 r. o godz. 14.00 w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie. Na przykładzie ponad 120 obiektów - map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień - pochodzących z archiwów, muzeów i bibliotek - wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja.
26 kwietnia 1986 roku miała miejsce największa katastrofa w historii elektrowni jądrowych. Nastąpił wybuch z reaktora jądrowego kompleksu w Czarnobylu, w wyniku którego zginęło 30 osób, 200 zachorowało na chorobę popromienną, a około 600 tysięcy zostało narażonych na podwyższoną dawkę promieniowani, które mogła skutkować rozwojem chorób nowotworowych. Z okazji rocznicy tego zdarzenia zorganizowano międzynarodową konferencję dotyczącą wyzwań spowodowanych opisywaną katastrofą.
Czesław Kiszczak, oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r., został uniewinniony.
Bez względu na epokę, młodzi chłopcy lubią grać w piłkę, wygłupiać się i chcą uprawiać seks.
Zawsze wiedziałam, że bogata i burzliwa historia Polski może posłużyć za podstawę do niezłego filmu akcji czy ciekawego dramatu. Co prawda marzyło mi się coś wielkiego, najlepiej w reżyserii Ridleya Scotta, ale na początek Peter Weir też może być.
Marian Pankowski, uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł 3 kwietnia w Brukseli. Pisarz miał 92 lata.
Dobrze udokumentowana i pasjonująca książka „Ścigając zło" brytyjskiego pisarza i dziennikarza Guya Waltersa pokazuje, jak po II wojnie światowej wiele zrobiono, żeby nie złapać i nie postawić przed sądem tysięcy zbrodniarzy nazistowskich.
Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Janusza Majewskiego (m.in. „Zaklęte rewiry", „C.K. Dezerterzy") z udziałem zarówno polskich sław aktorskich (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak) i utalentowanych debiutantów (Adam Wróblewski, Dawid Kot, Mikołaj Jodliński, Adam Zduńczyk).
Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.