Nie żyje Tadeusz Sawicz, ostatni polski uczestnik bitwy o Anglię. Miał 97 lat. Generał Sawicz zmarł w domu opieki w prowincji Ontario (Kanada). Pochowany zostanie jednak w Polsce.
Do 31 października czytelnicy mogą głosować na „Książkę Historyczną Roku". Głosowanie internetowe jest związane z trwającym konkursem „Książka Historyczna Roku", ogłoszonym już po raz czwarty przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.1
Zakończyły się zdjęcia do filmu "Bitwa pod Wiedniem". W obsadzie międzynarodowej superprodukcji znaleźli się m.in. Jerzy Skolimowski i Alicja Bachleda-Curuś.
Cudu w kinie nie było. Niestety. Zgodnie z przewidywaniami Jerzy Hoffman za publiczne pieniądze nakręcił film, który oglądać będą tylko szkolne wycieczki.
Działając na rzecz wzmożenia aktywności, szczególnie tej kulturalnej, polskich seniorów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Pełnomocnikiem Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu przygotowało akcję „60+ kultura – pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.
13 września 2011 r., o 12.00, w Senacie zostanie otwarta wystawa "Stutthof 1939-1945. Historia i jej Świadkowie". Ekspozycja opowiada historię i prezentuje sylwetki kilkunastu więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, założonego przez niemieckich nazistów w pobliżu Gdańska bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej.
W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe. Ogólnopolskie otwarcie EDD decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim.
Co roku 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, w imieniu tysięcy osób których dotknął koszmar zsyłki na Syberię, ich rodzin i bliskich oraz tych, którzy zostali na zwasze na wschodzie, Związek Sybiraków zaprasza na uroczystości Światowego Zjazdu Sybiraków.
Warszawska Kinoteka Seniora zaprasza w tym tygodniu na nowy polski film "Kret". W obsadzie między innymi: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak.
Przyzwyczailiśmy się myśleć o początku drugiej wojny światowej jako o „naszej wojnie”. Wrzesień 1939 to wojna obronna, bohaterski bój w obronie ojczyzny, pierwszy akt zbrojnego oporu przeciw Hitlerowi. Plakat z żołnierzem wbijającym bagnet w wyciągniętą dłoń to jeden z najbardziej wyrazistych obrazów z tamtych czasów. Obraz prawdziwy, ale w każdej wojnie są przecież dwie strony...
Rząd wkrótce przyjmie program budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego - zapowiedział premier Tusk. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 roku. Opóźnienie w finansowaniu programu ze środków publicznych spowodowane było koniecznością oszczędności w wyniku kryzysu gospodarczego.
Pewnie to zabrzmi górnolotnie i patetycznie, ale trudno: książkę „Skrwawione ziemie" amerykańskiego historyka, Timothy'ego Snydera powinien przeczytać każdy Polak, żeby dowiedzieć się, jak niewyobrażalną i potworną machinę zbrodni stworzyli Hitler i Stalin. Bo nie ma co liczyć, że na książkę Snydera rzucą się zachodni czytelnicy.
Kilkadziesiąt lat PRL-u całkowicie odmieniło polską rzeczywistość. Wydawnictwo G+J prezentuje książkę, dzięki której czytelnik pozna nieznane historie epoki socjalizmu - Sekrety PRL-u.
Na plakacie widnieje Borys Szyc uchwycony w biegu, a w tle zacięta twarz Mariana Dziędziela oraz hasło "nie uciekniesz przed przeszłością". Kto jednak spodziewa się opowieści w stylu Jasona Bourne'a będzie zawiedziony.
Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla Warszawy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.