Wojna wojną, a ludzie ludźmi. Choć "W ciemności" rozgrywa się w bardzo konkretnym miejscu i czasie, wydźwięk filmu jest uniwersalny.
Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland pobił w miniony weekend polski rekord otwarcia. W premierowy weekend obraz z Robertem Więckiewiczem w roli głównej obejrzało 147 304 widzów.
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
W internecie wystartowała oficjalna strona internetowa filmu "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz w reżyserii Agnieszki Holland porównywany jest do "Listy Schindlera" i "Pianisty".
Dziś mija 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Okrągła rocznica jednego z najbardzej dramatycznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci skłania do zadumy i pamięci o ofiarach, z drugiej zaś strony do zadawania pytań, z których najważniejsze brzmi "czy to było konieczne"?
Opinie na temat wprowadzenia stanu wojennego są coraz bardziej zróżnicowane. Jeszcze dziesięć lat temu ponad połowa dorosłych Polaków (51%) uważała, że była to słuszna decyzja, a tylko co czwarty (25%) był przeciwnego zdania. Obecnie ponad dwie piąte (44%) sądzi, że była ona dobra, a co trzeci (34%) - że zła.
Początek grudnia w dzieciństwie większości z nas przebiegał pod znakiem gorączkowych rozmyślań na temat "Czy byłem grzeczny / grzeczna?". Pytanie to nabierało szczególnego znaczenia w obliczu przewidywanej wizyty pewnego miłego pana z dużym workiem pełnym upragnionych przez dzieci rzeczy.
25 listopada, na ekrany kin wchodzi najnowszy obraz Waldemara Krzystka, "80 milionów". Jednym z bohaterów filmu jest Władysław Frasyniuk, którego zagrał Filip Bobkek.
Uzupełnieniem Przeglądu Erotycznego Kina Rosyjskiego podczas Festiwalu "Sputnik w Warszawie" jest wystawa "Seks w ZSRR" w Muzeum Erotyki. Obrazuje seks w Rosji, zarówno przed Rewolucją Październikową, jak również w czasach bardziej nam współczesnych.
„Ludzie Boga” Xaviera Beauvois ukazuje ostatnie kilka miesięcy życia małej społeczności chrześcijańskich mnichów w „krainie muzułmanów”. Film próbuje uchwycić ducha tych wydarzeń i ukazać ich wpływ na społeczność mnichów, nie jest szczegółowym zapisem historycznym.
Nie żyje Tadeusz Sawicz, ostatni polski uczestnik bitwy o Anglię. Miał 97 lat. Generał Sawicz zmarł w domu opieki w prowincji Ontario (Kanada). Pochowany zostanie jednak w Polsce.
Do 31 października czytelnicy mogą głosować na „Książkę Historyczną Roku". Głosowanie internetowe jest związane z trwającym konkursem „Książka Historyczna Roku", ogłoszonym już po raz czwarty przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.1
Zakończyły się zdjęcia do filmu "Bitwa pod Wiedniem". W obsadzie międzynarodowej superprodukcji znaleźli się m.in. Jerzy Skolimowski i Alicja Bachleda-Curuś.
Cudu w kinie nie było. Niestety. Zgodnie z przewidywaniami Jerzy Hoffman za publiczne pieniądze nakręcił film, który oglądać będą tylko szkolne wycieczki.
Działając na rzecz wzmożenia aktywności, szczególnie tej kulturalnej, polskich seniorów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Pełnomocnikiem Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu przygotowało akcję „60+ kultura – pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.