"Trylogia", "Trędowata", "Znachor", "Stara Baśń" czy "Bitwa Warszawska". Jerzy Hoffman, reżyser wszystkich tych filmów obchodzi dziś 80 urodziny. "Wielki hetman polskiego kina" nie zamierza jednak odchodzić na emeryturę.
W marcu ruszyły prace na planie nowego dzieła Agnieszki Holland. Artystka stanęła za kamerą trzyczęściowego filmu "Burning Bush" o Janie Palachu.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Blisko co siódmy dorosły Polak ma przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Co trzeci z tej grupy ma krewnych, którzy tam pozostali i mieszkają obecnie na Litwie, Białorusi lub Ukrainie, jednak tylko niespełna co dziesiąty utrzymuje z nimi stały kontakt - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość spośród osób, których przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje robić tego w przyszłości.
Dziś przypadają 90-te urodziny Władysława Bartoszewskiego. Jubileusz został uczczony na Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska z małżonkami a także liczni politycy i ludzie kultury.
14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową, najsilniejszą i najlepiej zorganizowana podziemną armię w Europie, w czasach II wojny światowej.
Koniec wojny wcale nie musi oznaczać nadejścia pokoju. 1945/1946. Wojna się zakończyła, ale czy na pewno? Róża jest Mazurką, którą los zepchnął na samo dno poniżenia.
27 stycznia odbędą się obchody rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi byli więźniowie obozu i przedstawiciele władz różnych szczebli.
W tradycyjnej historiografii polskiej brakowało miejsca na przeżycia miłosne. Liczył się patriotyzm, męstwo wojenne i wielkość dawnej Rzeczypospolitej. A przecież Polskę dawnych wieków zamieszkiwali ludzie z krwi i kości, którym nieobce były miłosne uniesienia.
Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się do Arbeitsamtu. Chcą dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec.
Wojna wojną, a ludzie ludźmi. Choć "W ciemności" rozgrywa się w bardzo konkretnym miejscu i czasie, wydźwięk filmu jest uniwersalny.
Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland pobił w miniony weekend polski rekord otwarcia. W premierowy weekend obraz z Robertem Więckiewiczem w roli głównej obejrzało 147 304 widzów.
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
W internecie wystartowała oficjalna strona internetowa filmu "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz w reżyserii Agnieszki Holland porównywany jest do "Listy Schindlera" i "Pianisty".
Dziś mija 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Okrągła rocznica jednego z najbardzej dramatycznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci skłania do zadumy i pamięci o ofiarach, z drugiej zaś strony do zadawania pytań, z których najważniejsze brzmi "czy to było konieczne"?